Home / Arda'nın Mutfağı / Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi  ni duyunca bilmediğim için merak uyandırdı bende. Hiç yemedim ve hiç duymadım desem inanır mısınız? Adı gibi değişik olan Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi  oldukça lezzetli ve muhteşem bir görüntüsü vardır. Ramazan Ayında Misafir ağırlarken İftar menünüz de kesinle olması gereken bir tariftir. Hadi kaçıranlar için hazırladığım yazımıza birlikte göz atalım.

Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi

Gerekli malzemeler :

  • Yarım demet Maydanoz
  • sekiz dokuz adet pastırma
  • 9 tane çeri domates
  • iki adet çarliston biber
  • yarım çay bardağı su
  • bir kase kaşar peyniri

Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi Hazırlanışı:

Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi
Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi

Hem Pratik hemde lezzetli olan Kağıtta Pastırma tarifi ortalama 30 dakika hazırlama süresi ile kolaylıkla pişirilebilen bir tariftir. Genellikle Misafir geldiğinde masa dolu olsun çeşit bol olsun diye İftar menüsüne ekleyebileceğiniz bir tariftir. Ana yemek olarak tercih edilmeyen Kağıtta Pastırma Genellikle ara sıcak veya atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Şimdi size Ardanın Ramazan Mutfağı Kağıtta Pastırma Tarifi  nasıl hazırlanır anlatmak isterim. öncelikle derince bir bor cam alıyoruz elimize ve içerisine yağlı kağıt yerleştiriyoruz. Maydanozları doğramadan yağlı kağıdın üzerine koyuyoruz sonrasında sekiz adet olan pastırmamızı üzerine tek tek yerleştiriyoruz.Çeri Domatesleri kesmenize gerek yok ufak oldukları için pastırmanın üzerine öyle koyun çarliston biberleri ortadan ikiye kesmeniz yeterli olacaktır. En son yarım çay bardağı su ilave ettikten sonra üzerine rendelemiş olduğunuz bir kase kaşarı serpiyoruz. Küçük Küçük terayağını da üzerine koyduktan sonra yağlı kağıdı kapatıyoruz kapak gibi ve fırına veriyoruz. ortalama 20 dakikada pişirdikten sonra servis edene kadar yağlı kağıt kapalı kalmasını öneririz çünkü kaşar olduğu için hızlı soğuduğundan servis esnasında sıcak kalmasını sağlayın. Şimdiden afiyet olsun.

Ardanın Mutfağı sayesinde bir çok farklı lezzetler öğreniyor ve tadıyoruz. Aslında böyle yemek programları sayesinde bir çok yeni tad öğreniyoruz Bugün öğrediğimiz kağıtta pastırma tarifini de tarif defterimize eklemeyi unutmayım. Hayırlı günler dilerim.  Tekrardan Afiyet Olsun

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Ardanın Ramazan Mutfağı Kremalı Patates Çorbası Tarifi

Ardanın Ramazan Mutfağı Kremalı Patates Çorbası Tarifi

Günlük ev hanımları hergün akşam üzeri ayrı soruyu Düşünmektedir. Acaba bu gün ne pişirsem? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir