Home / Bilgiler / Afrika Su Kurbağası
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Afrika Su Kurbağası

Sponsorlu Bağlantılar

Afrika su kurbağasına ‘Yağmur kurbağası’ adı da verilir. Nedeni, yağmur başlarken bu kurbağaların kalabalık sürüler halinde ortaya çıkmalarıdır. Hayvan, Mikrohilid yani dar-ağızlı kurbağagiller familyasının en acayip üyelerinden biridir. Yuvalak, mesaneye benzeyen bir vücudu vardır. Ürktüğü zaman şişinir. Kafası çok kısadır.

Kafa ve gövdesi 3.75 santim tutar. Erkek, dişiden biraz daha küçüktür. Afrika su kurbağası ve akrabaları ‘Kısa kafalılar’ türündendir. Çünkü bunlar vücutlarını şişirdikleri zaman, kafaları yuvarlak gövdelerinin sadece bir uzantısı gibi gözükür. Ancak bir çift patlak göz bu kısmın, hayvanın kafası olduğunu belirtir. Afrika su kurbağasının vücudu adi kara kurbağasinin ki gibi siğillidir. Yukarı kısmı kahverengi ve siyah harelidir alt kısım ise beyazdır.

Afrika Su Kurbağası
Afrika Su Kurbağası

Ekinler için çok gerekli olan yağmuru getirdiği veya devam ettirdiğine inanılan su kurbağaları, Afrikalılar için kutsal kabul edilir. Bu kurbağalar koruyucu yuvalarından uzak da bulunduklarında vücutlarını kurt mantarlarına benzer şekilde hava ile şişirirler.Bu kurbağanın karakteristiklerinden biri de küçük kafasının yukarıdan aşağıya doğru inen ve ön kısmında bulunan iri gözleridir.

YÜZMEYEN SU KURBAĞASI

Afrika su kurbağası ve akrabaları, iki yaşamlıların çoğunun aksine, sudan iyice uzakta yaşarlar. Bunların, en yakın su birikintisinden 75 kilometre ötede bulundukları görülmüştür. Bazı akrabaları ise kıyılardaki kum tepelerinde ve çöllerde yaşarlar. Çoğalmak için bile sulara gitmezler. Yumurtalarını toprağa bırakırlar. Suya düşen Afrika su kurbağaları, eğer vücutlarını şişirerek, kıyıya güvenle ulaşamazlarsa boğulup ölürler.

Üredikleri ve beslendikleri üç ay dışında, Afrika su kurbağaları toprağın altında, uyuşuk bir halde yaşarlar. Arka bacaklarında küreğe benzeyen boynuzumsu uzantılar vardır. Bunlarla toprağı gevşetirler. Çıkan toprakları yana atarak geri geri gidip gözden kaybolurlar. Afrika su kurbağaları, toprak altında geçirdikleri evreleri sırasında pek ender olarak göze görünürler. Ancak bir keresinde, ıslak topraktaki bir oyukta, 24 tanesine birden, yarı baygın halde rastlanılmıştır.

SEVİLEN TERMİTLER

Afrika su kurbağaları, ekimden aralığa kadar olan üç aylık o faal sürelerinde derin olmayan oyuklarda yaşarlar. Aç kaldıkları 9 aylık sürede ise, ölmemek için yağ depolama isteğiyle, yuvalarından çıkıp solucanlar ve böceklerle beslenirler. Sevdikleri yiyeceklerden biri de uçan termitlerdir. Termitler, yağmurdan sonra sürüler halinde ortaya çıkarlar. Yere inerek kanatlarını attıkları zaman, Afrika su kurbağaları onları kovalarlar. Kurbağaların çoğu gibi sıçrayacakları yerde, termitlerin peşinden, şaşılacak bir çeviklikle koşarlar.

TOPRAK ALTINDA ÇİFTLEŞME

Afrika su kurbağalarının faal süre boyunca bütün gece bağırdıkları duyulur. Gündüz, hava kapalıysa ya da sis varsa, bütün gün vıraklarlar.Ses tekdüzedir. Tünellerinde yaşayan ve sadece burunları gözüken bu yaratıklar, uzun aralıklarla ‘oynk’ diye bağırırlar. Toplu olarak bulundukları yerde sesler birleşerek gürültülü bir koro halini alır. Çiftleşme tünelde olur. Daha ufak olan erkek, dişinin sırtına sarılır, bilinmeyen yapışkan bir maddeyle ona yapışır. Erkeği kollarını koparmadan, dişinin sırtından almak imkansızdır. Bu yapışmanın çok gerekli olduğu anlaşılmaktadır; çünkü çift bu arada geriye doğru toprağı kazar. Erkeğin arka bacakları toprağı eşelemek için serbest kalır ama, ön bacakları dişiyi sıkıca yakalamayacak kadar kısadır.

Çift, toprağın bir süre ıslak kalması ihtimali olan bir kütüğün, kayanın ya da bodur ağacın altına tünelini açar. Bu, yaklaşık, 30 santim derinliğindedir. Sonra tünelin ucuna 5-7.50 santim genişliğinde bir odacık açarlar. Orada 3 gün beraber kalırlar. O sürede dişi 20-40 yumurta bırakır. Bunlar birbirlerine yapışık yoğun bir yığın oluşturmuşlardır. Her yumurta 1.23 santim genişliğindedir ve yarısı saydam jelatindir. Gelişme 6-8 hafta sürer. Önce küçücük bir tetar oluşur; sonra bacaklar belirir. İlkin ön ayaklar oluşur. Vücut, kuyruğu içine alır. Sonunda 6 santim boyunda küçük bir kurbağa yumurtadan çıkar. Tetar hiç bir zaman bağımsızca suda yüzmemiş, başkalaşım yumurtanın içinde oluşmuştur.

YAPIŞKAN SİLAH

Afrika su kurbağası kendisini savunmak için şişinmekten başka, vücuduna dağılmış olan gözenekler den beyaz bir madde çıkarır. Bu son derecede yapışkandır ve deriye bulaştığı zaman çok zorlukla çıkarılabilir. Ayrıca göze ya da ağıza kaçtığı zaman organları tahriş eder. Bunun etkili bir savunma silahı olduğu düşünülebilir. Oysa evcil bir parlak ibişin Afrika su kurbağalarıyla beslendiği bilinmektedir. Kuş, bu hayvanları yut-

madan önce iyice döverek pelte haline getirir, öte yandan erkeğin çiftleşme sırasında, belki bu beyaz yapışkan maddeyle dişinin sırtına yapışmakta olduğu da düşünülebilir.madan önce iyice döverek pelte haline getirir, öte yandan erkeğin çiftleşme sırasında, belki bu beyaz yapışkan maddeyle dişinin sırtına yapışmakta olduğu da düşünülebilir.

HAVA KAHİNİ

Çok türde kurbağaya ‘yağmur kurbağası’ adı verilir. Çünkü bunlar yağmurlu havada ortaya çıkarak bağırmaya başlarlar, özellikle Afrika su kurbağası, kendisine verilen bu isime gerçekten layıktır. Zira bu hayvan hava konusunda adeta bir kahindir. Bahar yağmurları başlamadan önce hemen vıraklamaya başlar. Çoğu zaman bir koro oluştururlar. Binlerce ‘yağmur kurbağası’ hep bir ağızdan, ‘oynk’ diye bağırır, sonra koro birdenbire susar. Bir sessizlik olur. Biraz geçince vıraklama tekrar başlar. Bazen koro ikiye ayrılır. Bir grubun bağanması sona ererken öbürününki başlar.
Hava kahini sayılan diğer hayvanlar, gerçekte sanıldığı gibi çıkmazlar. Çünkü bunlar sadece o andaki hava koşullarına işaret edebilirler. Örneğin yağmur yağarken ortaya çıkar ya da bağırırlar. Ondan sonrasını hayal gücü süsler ve bu hayvanların havayı önceden sezdiklerine inanılır. Fakat Afrika yağmur kurbağaları, kazandıkları bu üne gerçekten layıktırlar. Bazen bu kurbağaların bizzat yağmur yağdırabildikleri ya da bunu durdurdukları da iddia edilmiştir. Bu yüzden bazı ,Afrika çiftçileri onlara karşı iyi davranırlar. Hayvanları rahatsız gördükleri zaman onları alıp tünellerine bırakır, yanlarına biraz yiyecek de koyarlar.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir