Home / Bilgiler / Ağaç Yılanları
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ağaç Yılanları

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok yılan ağaçta yaşar. Bunlardan  geri dişli yılanlardan bazılarını inceledik. Burada güney ve güneydoğu Asya’nın ağaç yılanlarının üzerinde duracağız. Bu yılanlar ağaca tırmanma konusunda sürüngenlerin en ustaları oldukları gibi, ayrıca ‘uçan yılanlar’ diye de ün yapmışlardır.

Bunların en iyi bilinenlerinden biri, Malaya’ nın cennet ağaç yılanıdır. Rengi siyahtır ama her pulunun üstünde parlak yeşil bir benek vardır. Onun için yılanın üstünde benekler den oluşmuş bir şekil varmış gibi gözükür. Sırtında da dört yapraklı benekler den oluşmuş bir dizi vardır. Alt kısmı sarımsı yeşildir. Altın ağaç yılanı Sri Lanka ‘dan başlayan, güneydoğu Asya’dan geçerek Filipinler’e kadar uzanan bölgede yaşar. Bu yılan da siyahtır ve üzerinde sarıdan turuncuya kadar değişen işaretler ve sırtında kırmızı benekler vardır. Ağaç yılanlarının boyu 1.50 metreye kadar olabilir.Yeşil ağaç yılanı Afrika ‘da bir ağaca tırmanıyor.

GENİŞLEYEN KABURGALAR

Ağaç yılanları çok usta tırmanıcıdır. Yüzeydeki her küçük pütürden yararlanarak hemen hemen dikey duvarlara ve ağaçlara tırmanırlar. Tırmanma işinde onlara yardım eden vücudun ve kuyruğun iki yanındaki çok belirgin sivriliktir. Bu yılanlar ayrıca hemen hemen dikey vaziyette atlayarak 90-120 santim boyundaki açıklıkları da aşabilirler; bu ilginç işi başarmaları, bir dala gevşekçe sarılmak ve sonra da hızla düzelmek suretiyle olur. Ama ağaç yılanlarının en ünlü marifeti kendilerini havaya bırakarak kaymalarıdır. B öylece ya daldan dala ya da ağaçtan yere atlarlar. Yılan, vücudunu kaskatı tutarak atlar ve aynı anda ‘karnını’ içeri çeker. Bu şuada kaburgalarının dış uçların sıkılmasıyla her pul aşağıya ve hafifçe içeriye çekilir. Böylece bütün alt düzey hafifçe içbükey olur ve  altında bir hava yastıkcığı oluşur. Bu, yarılmış bir bambu çubuğu boylamasına yere atmaya benzer. Yarılmış bam-, bu, aynı boyda sağlam bir bambu’ çubuktan daha ağır düşer. Ve daha yatay durumda iniş yapar. Ağaç yılanlarının öne doğru kaymaya yardım için, karınlarını art arda şişirip, içeri çektikleri de söylenmektedir.

ve sessizce bir ağacın tepesine tırmanır. Sonra yavaş yavaş alt dallara kayarak kertenkele, geko ve benzer avları arar. Böyle bir avda kurbanı bulmanın en iyi yolu gözleri kullanmaktır. Aynı alt familyadan olan akraba türlerin, iki gözü bir arada kullandıkları ve dürbünsü görüşleri olduğu bilinmektedir. Göz bebekleri uzun ve yataydır. Burnun yanları gözlerin önünde çukurlaşmış ve oluklar meydana gelmiştir. Bu sayede karşıdaki cisimlerden gelen ışık, oluklardan ilerleyerek gözlere gelir; bu durum onlara gerçekten dürbünüm-sü ve stereoskopik bir görüş sağlar. Bu durum, yılanların, inceledikleri her şeyin hareketlerini izlemek için başlarını çevirmelerinden de anlaşılır.

DİŞİLER SPERM DEPOLUYOR

Kuzey Amerika’da yaşayan ve ağaç yılanlarının akrabası olan kedi gözlü yılan, türün bir üyesinin 6 yıl yalnız bırakıldıktan sonra sürüyle döllenmiş yumurta bırakmasıyla ün kazanmıştır. Başka örnekler de vardır. İnsanlar tarafından yakalanmış olan bir yılan bir ay kadar aralarla birkaç defa çok sayıda döllenmiş yumurta yumurtlamıştır. Bütün bunlardan, bazı dişi yılanların, uzun süre kullanmak için vücutlarına sperm depo ettikleri anlaşılmaktadır. Ancak bu durumun bütün ağaç yılanların da yaygın olup olmadığı bilinmemektedir. Aslında bu yılanların çok bol ve yaygın olmalarına, uzun bir süreden beri bilinmelerine rağmen, üremeleri konusunda çok bilgisiz olup, sadece yumurtladıklarını söyleyebiliriz.

BİLGİSİZLİKTEN GİDERİLİYOR

Bu yılanların yaşayışlarının bilinmeyen yönü sadece bu değildir. ‘Uçma’ yöntemi de uzun süre anlaşılmayan taraflarından biridir. Bilgi eksik olduğu vakit, her zaman görüldüğü gibi efsane ve folklor baskın çıkar. Malaya ve Endonezya’da yılanın ağaçtan ağaca geçebilmek için bir kuş biçimine girerek uçtuğuna inanılıyor, ayrıca hayvanın yanına bir kuş konuncaya kadar da biçimini değiştirmediği iddia ediliyordu. Kuş konar konmaz da yılanın hemen eski halini aldığı ve onu kaptığı söyleniyordu. Tabii zooloji uzmanları bu hikayelere inanmıyordu ama bir yılanın uçabileceğine ya da planör gibi havada kayabileceğine inanmaya da hazır değillerdi. Sonradan Binbaşı Stanley Flower birkaç ağaç yılanı yakalayarak beslemeye başladı. Bir yılanı kendisini boşluğa atmaya sevketmek de kolay değildir. Ama Binbaşı Flower, sonunda, yılanlarını evinin üst pencerelerinden, birkaç metre ötedeki ağacın üst dallarına atlamaya alıştırınca, gerçek anlaşılmış oldu.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir