Home / Bilgiler / Apollon Kelebeği
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Apollon Kelebeği

Sponsorlu Bağlantılar

Apollon, ‘çatal (kırlangıç) kuyruklu’diye anılan kelebekler familyasılıdandır. Biçim bakımından onlara benzer ama arka kanatlarında aileye bu adın verilmesine yol açan, kuyruğa benzer uzantılar yoktur. Apollon ve akrabaları parlak renkli değildir, çoğu beyazdır. Üzerlerinde siyah ve kırmızı beneklerle göze benzeyen şekiller bulunur,

YAYILMA ALANI VE YAŞADIĞI YERLER

Adi apollon Avrupa’da, İskandinavya’dan Alpler ve Pireneler’e kadar olan bölgede, dağlık kesimlerde bulunur. Ama akraba bir tür olan Alp apollonu daha yüksek yerlerde yaşar. Avrupa ve Asya’dan geçerek Kuzey Amerika’ya kadar erişen alanda 30 kadar apollon türü tanımlanmışın. Bunlardan çoğu dağ kelebekleridir. Bazı türler Ilimalayalar’da 6.000 metreye kadar olan kesimlerde görülür. Yaşadıkları yerlere erişilmesi imkansız olduğu için, bazı Orta Asya türleri çok ender görülür ve koleksiyoncular bunlara büyük değer verir.

HAYAT HİKAYESİ

Adi apollon kelebeğinin tırtılı dam koruğugillerden kaya koruğuyla beslenir, tırtıl siyahtır, üzerinde kırmızı lekeler bulunur. İyice büyüdüğü zaman pupa haline geçmek için bir koza örer. Gelişmesi ağırdır ve büyümesi 2 yılda tamamlanır. Bilindiği kadarıyla bütün cinslerin ilk evreleri birbirinin aynıdır. Larvalar kaya koruğu ve taş kıran çiçeğiyle beslenir. Kelebekler arasında çok olağanüstü bir şey sayılan koza yapma yöntemi herhalde yüksek yerlerde böceğin dondan korunma ihtiyacına bağlıdır.

Sadece adi apollon kelebeği alçak yerlerde uçar.. Bütün apollonların vücut yapılarının bazı bölümlerinin dağcılara örnek olacağı düşünülebilir. Kelebeğin vücudu kürke benzeyen siyah tüylerle kaplıdır. Gövdenin koyu rengi böceğin güneşten ısı emmesine yardım eder. Siyah benekli beyaz kanatlar diğer kelebeklerin kine oranla daha büyüktür. Böylece güneşin ışınlarını almak için daha geniş bir yüzey sağlanmıştır. Ayrıca bu kanatlar olağanüstü yükselme yönteminde de kelebeğe yardımcı olur. Bundan başka kanatlar öyle ince pullarla kaplıdır ki, bu yüzden hemen hemen saydam bir haldedirler. Herhalde bu da güneş ısısının emilmesine yardım eder.

GREK TANRISI GİBİ

Alp dağlarında, apollon kelebeklerinin kanatlarını açıp hareketsiz tutarak yükselen rüzgarlarla birlikte tepelerin yukarısına doğru havalandıkları görülmüştür. Kuşlarda çok görülen havalanarak yükselme, böcekler arasında ender rastlanan bir durumdur. Apollon eski Yunanlar’ın dağ ve bitki tanrısıydı. Sonradan güneş tanrısı da sayıldı. Bütün bunlardan bu adın bu kelebeklere çok uygun olduğu anlaşılır. Ama Kuzey Amerika apollosu (Parnassius autoerator) bu özellikleri bozmaktadır. Kelebeğin parlak turuncu tırtılı bir tehlikeyle karşılaştığı zaman başının arkasından pek kötü bir koku çıkarır. Bütün apollon (ve çatal) kuyrukluların larvalarının başlarının arkasında koku çıkaran bir organ (ozmeteryum) vardır. Ama bu genellikle hafiftir. Zaten koku insan burnuna da kötü gelmez.

 

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir