Home / Bilgiler / Atlas Güvesi
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Atlas Güvesi

Sponsorlu Bağlantılar

İri güvelerin belki de en ünlüsü olan atlas, Dev ipek böceğigillerdendir (Saturniidae). İngiliz.büyük tavus kelebeği, Kuzey Amerika Sekropya güvesi ve güney Asya ipek kelebeği (tusah tusor) de bu familyadandır. Bunların hepsi de iri ipek kozaları üretir. İçlerinden birkaçı ticari alanda kullanılmışlardır.

Dişi atlas, erkekten daha iri, ağır ve kalındır. ‘Çengelli’ ön kanatları 25 santim genişliğinde olabilir. Gövde ve kanatlar sarımsı kahverengidir kanatlardaki şekiller güzeldir. Ayrıca her kanatta çok belirgin, üçgen biçiminde saydam bir de benek vardır.

YAYGIN OLDUĞU BÖLGE VE HAYAT HİKÂYESİ

Atlas güvesi tropik ve astropik bölgelerde, Hindistan’dan başlayarak Himalayalar’ı içine alan ve doğuda Malezya ve Endonezya’ya kadar uzanan alanda bulunur. Dişi yaklaşık 2,5 milimetre yapın da ki küre biçimi yumurtalarını aralarında tarçın ağacının da bulunduğu çok çeşitli tropik bodur ağaçlara yığınlar halinde bırakır. Larva (tırtıl) başlangıçta beyazdır. Sonra açık, mavimsi yeşil bir renge bürünür. Gövdesinde diziyle dikenler vardır. Vücudu beyaz, mumumsu bir tozla kaplıdır. Yumurtaların dökülmesinden iki bazen da üç ay sonra artık 10-11.25 santim boyunda ve çapı da 2.5 santimden daha fazla olan tırtıl, etrafına ipekten sert, kağıdımsı bir koza örer ve bunun içinde pupa evresine girer. Bu koza tırtılın besin aldığı bitkinin yaprağına yapışıktır. Hiçbir deliği yoktur. Güve, diğer koza ören böcekler gibi ağız parçalarından bir sıvı salgılayarak bunun içinden çıkar. Bu sıvı ipeği eritir ve güvenin delikten dışarı süzülmesini sağlar. Güve, ılıman bölgelerde insanlar tarafından. eslenir. Atlasa kurt bağrı, söğüt ve rododendro verilir. Ama ısının 21° – 26° C olması gereklidir.

DÜNYANIN EN İRİ GÜVESİ

Grek mitolojisinde Atlas, Titanlar’dan biri} di. Yani bir devdi. Bazen atlasın da dünyanın en iri güvesi olduğu iddia edilirse de bunun için Yeni Gine ve Avustralya’da yaşayan Herkül güvesi daha uygun bir adaydır. Bu kelebeğe de yine mitolojideki diğer bir devin adı verilmiştir. Herkül güvesinin kanatlarının genişliği 25 santimi bulmaz ama enli ve büyüktür. Kanat yüzeyinin toplamı yaklaşık 100 santimetre kadardır. Herhalde Herkül bu yüzden bir baş uzunlukla dünyanın en iri kelebeği sayılmaya hak kazanır. Bu unvanın diğer bir adayı da Güney Amerika’nın dev baykuş kelebeğidir; uzun, dar kanatlarının boyu 25 santime kadar olan hayvanın gövdesi diğer iki güvenin ki kadar kalın değildir.

Yelpazenin diğer ucunda yaprak delen cüce kelebek vardır. Bunun da eni 2 milimetre kadar olur.

Böceklerin en küçüklerinden bazıları tropik Amerika ve Avustralya’da bulunan kın kanatlılardır. Bunlar tüy kanatlılar diye anılır (Tüy kanatlı giller familyası). Bunlardan en küçüğünün boyu 1/4 milimetredir. Ama daha da küçük olanlar vardır. Bu böcekler Asalak arıgiuer familyasından obn yumurta sinekleridir; yumurtalar mı, diğer haşerelerin yumurtalarının içine bırakır. Bilinen en küçük böcek bu yumurta sineğidir ve boyu sadece 0,21 milimetredir. Yani bazı böcekler en büyük tek hücreli hayvanlardan (protozoa) daha küçüktürler ve bunlar gerçekten mikroskopik canlılarda. Buna karşılık bilmen en iri böcekler en küçük omurgalı hayvandan daha büyüktür. Filipinler’de bulunan Luzon kaya balığı tam ergin halde 1,25 santimden daha ufakta. Yani birçok böcekten çok daha küçüktür.

Böceklerin en geniş kanatlılarından biri de Herkül güvesidir. Kanatlarının uçtan uca genişliği Atlas güvenin ki gibi 25 santimi bulmaz ama, bunlar daha enli ve büyüktür. Kanat yüzeylerinin toplamı 100 santimetre-kareyi bulabilir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir