Home / Bilgiler / Tahta Kurusu
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Tahta Kurusu

Sponsorlu Bağlantılar

Tahta kurusu insanlarla olan fazla samimi ilişkisi yüzünden çok iyi tanınır. Ufak, oval biçimi, yassı bir böcektir. Beslenmek için iğneye benzeyen güçlü ağız parçalarıyla memeliler ve kuşların derilerini delerek, kanlarını içer. Ilıman ve astropik bölgelerde en yaygın olan tür evlerde, bulunan adi tahta kurusudur (Cimex lecrularius). Böcek yaklaşık 5 milim boyunda ve 4 milim enindedir. Kan ememeyip aç kaldığı zaman kağıt kadar incelebilir. Rengi çok koyu kahverenginden mor veya kırmızıya kadar değişir. Özellikle beslendikten ve vücudu kanla iyice şiştikten sonra. Tahta kurusunun kafası kısa ıe geniştir. Gözleri iri ve belirgindir, luyargoların da dört eklem vardır. Bütün Vücudu çok ince kısa kıllarla kaplıdır, kanatları yoktur. Toraksdaki bir çift uzan-ı ön kanatların körelmiş, yararsız izleridir.

CİNSİ ISIRICI

Tahtakurusu çok küçük olduğu için genetikle görülmekten çok hissedilir. Böcek gece orta-a çıkarak, sabaha karşı kendisine kurban arar, u insanın bir böcek hele bir tahtakurusu tarafin-an rahatsız edilmeyi istemeyeceği bir saattir, gündüzleri kalkmış duvar kâğıdının altı, duvar ya a tavandaki çatlaklar ve köşeler, tahta eşyalar, ataklar, karyolalar gibi uygun yerlere saklanır. ,ice tahtakurusu sarmış evlere karakteristik bir oku da yayılır.

Tahtakurusu o istenmeyen ilgisini yalnız inanlara göstermezse de yine de en fazla tercih et-ii kurban insandır. Tahtakurusu çok zaman, fare, tavşan, kümes hayvan ve kuşlardandır. Diğer tür tahta kuruları konak seçme kodunda daha titizdir. Örneğin kırlangıç biti. Bu tahta kurusu pencere kırlangıcının yuvasında banda adi türün kinde bulunur. Yarasa biti ise  hayvanların tünediği yerlerde yaşar. Tahta Kuruları musallat olduğu canlıların çoğunun ve hatta hepsinin mağarada yaşamaları ya da eskiden böyle yerlerde yaşamış olmaları çok ilginç bir gerçektir. Belki insanlar da tahta kurusuyla ilk defa mağaralarda yaşadıkları zaman karşılaştır.

Tahtakurusu uçamaz ama özellikle sıcak havada son derecede hızlı koşar. Gerçekten de ısı ne kadar yükselirse, bu böcek de o kadar faal olur, kurbanlarını daha fazla rahatsız eder. Tahtakurusu duyargaların daki özel kıllarla fark ettiği en ufak bir ısı değişikliğine karşı tepki gösterir. Hemen ısısı çevrenin kinden 1° C farklı olan, kendisiden iki üç santim kadar ötedeki cisme doğru gider. Bunun uygun bir konak olup olmadığına da aldırmaz. Tahtakurusu, kurbanını bu yöntemle bulur. Böceğin’ daha uzaktaki kurbanı nasıl bulduğu kesinlikle anlaşılmamıştır. Ama kokudan yararlanması mümkündür.

KAN EMİCİ

Bütün tahta kuruları memelilerin ve kuşların kanını emer. Kurbanın derisini delecek şekilde gelişmiş olan ağız parçalarında cerrah miline benzer iki çift uzantı vardır. Bunlar koruyucu bir dış kının içindedir. Diğer böceklerdeki çenelerin karşıtı olan dış uzantılarda deriyi delip kesmek için dikenler bulunur. İç uzantılar ise iki borucuk oluşturur. Böcek bunlardan biriyle içinde kanın pıhtılaşmasını önleyecek bir madde bulunan salyasını akıtır. Daha büyük olan ikinci boruyla ise kan ve salyayı emer. Tahtakurusu delme organını ya da gagasını kullanmadığı zaman bunu başının altına sokar. Gaga orada böceğin gövdesiyle aynı hizada durur. Gagasını kullanacağı zaman ileriye, aşağı doğru uzatır. Dış koruyucu km ya da dudak, uzantıların görevini yapmak için bükülerek yukarı doğru sıyrılır. Kan besin borusuna ve mideye çekilir. Bunu yutağa bağlı olan kasların çalıştırdığı güçlü bir tulumba sağlar.

Tahtakurusu uygun bir kurban bulur bulma/ hemen beslenmeye başlamaz. İyi bir nokta buluncaya kadar deriyi inceleyebilir. Böceğin beslenmesi 5 dakika hatta genellikle daha uzun ürer. Böcek iyice doyunca uzantılarını çeker. Km, bunları korumak için düzgünleşir. Sonra kurbanını bırakarak, dinlenmek ve besini sindirmek için uygun bir yer bulmaya koşar. Derisi yarı saydam olduğu için kırmızı rengi tahta kurusunun iyice kan emmiş olduğunu gösterir. Bazen, besin hemen hemen iyice sindirilmişken, son yemeğin izleri böceğin karnının ucunda koyu renk bir leke halinde görülür.

Evlerdeki tahta kuruları ısı 13°’den yüksek olduğu zaman genellikle şafak sökmeden beslenir. Isı bundan düşükse bütün faaliyet durur ve böcekler uyuşuklaşır. Eğer hava ısınmazsa ölürler. Bazı hayvan ahırlarında kullanılan özel tuzaklar sonucu, tahta kurularının ısı 20° – 27° C olduğu zaman ortalama 5-6 günde bir besin aldığım ve en çok sabaha karşı 3-6 arası faaliyet gösterdiklerini anlaşılmıştır.

ACAYİP ÜREME

Tahta kurusunda çiftleşme ve döllenme o kadar karmaşık, zor ve acayiptir ki, tabiatın insanların tarafını tutarak bu yaratığı ortadan kaldırmaya çalıştığı düşünülebilinir. Dişi tahta kurusunun vücudunun alt yüzeyinin sağında Ribaga organı diye bilinen, keseye benzer bir bölüm vardır. Erkek sperma hayvancıklarını bu kesenin içine bırakır. Bu kesenin yumurta kanalı ya da yumurtalıklarla bir ilişkisi yoktur. Spermler, Ribaga organını astarlayan hücrelerin arasından geçerek vücut boşluğuna girer. Dişinin çoğalma sisteminden yukarı çıkarak sonunda yumurtalıklara erişirler. Zaten bu zor bir işlemdir. Ama ayrıca Ribaga organın da ve dişinin vücut boşluğunda spermleri yiyen bazı hücreler olduğu anlaşılmaktadır. Bu yüzden yumurtalıkları döllemek için geride nispeten az sperm kalır.

Isı yeteri kadar yüksek olduğu ve dişi de beslenebildiği takdirde yılın herhangi bir zamanında çiftleşme ve yumurtlama olabilir. Dişi ancak 1 milim boyundaki yumurtaları saklandığı yere, yanlamasına bırakır. Yumurtalar incimsi beyazdır ve üstleri ufacık dikenlerle kaplıdır. Hayvan yumurtaları bırakırken, çabuk kuruyan sümüksü ya da yapışkan bir madde de salar. Böylece yumurtalar döküldükleri yüzeye yapışırlar. Her yumurta hafifçe kavislidir ve bir uca doğru biraz daralır. Bu bir kapakçık oluşturur. Larva dışarı çıkacağı zaman bunu iter. Alelade bir dişi 150 yumurta bırakır. Günde üç kadar yumurta döker. Ama iri, iyi beslenmiş dişilerin zaman zaman günde 12-15 yumurta Diraktıkları kaydedilmiştir. Larvanın yumurtadan çıkma süresi hem ısıya hem de dişinin yumurtlamadan ne kadar zaman önce beslendiğine bağlıdır. Ortalama oda ısısında (14° C), bu süre, 1-6 hafta arası değişir. Aynı faktörler larvanın gelişmesini de etkiler. Larva kanla beslenmedikçe kabuk değiştiremez.

Isı bir süre için 13 derecesinin altına düştüğü zaman yumurta ve larvaların çoğu ölür ama erginler soğuğa karşı daha dayanıklıdır. Bazı böceklerde olduğu gibi tahta kurusunda da pupa ya da son gelişme evresi yoktur. Sadece bir dizi nim-fa ya da larva görülür. Larva biçim bakımından erginlerden biraz farklıdır. Vücudu erginlerin ki kadar yuvarlak değildir, başı daha geniştir. Duyargaları da kısa ve kaimdir. Beş defa deri değiştirir, her değiştirmeden sonra ergine biraz daha benzer.

DÜŞMANLARI

Tahtakurusu çok küçük olduğu ve sinsice yaşadığı için her halde büyük düşmanları azdır. Ama bazı böcekler ve diğer omurgasızlar tahta-kurularını yerler. Mutfaklarda çok görülen küçük ev karıncası ya da Firavun karıncası tahta kurusunun düşmanlarından biridir. Katil böcek durumu tersine çevirir. Tahta kurusunun kendisi için topladığı kam ondan emer. Bazı örümcekler de tahta kurulanın avlar. Bu böceğin diğer bir düşmanı da yalancı akreptir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir