Home / Bilgiler / Cırcır Böceği
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Cırcır Böceği

Sponsorlu Bağlantılar

900 cins cırcır böceği, kutup bölgeleri dışında bütün dünyada yaygın haldedir. Çeşitli cinsler arasında pek az fark vardır. Yalnız köstebek cırcır böceği bunun dışındadır. Bu haşerenin iki cinsi vardır. Bunlardan biri Avrupa’da, diğeri de Kuzey Amerika’da bulunur. Çok küçük olan iyeler kanatsızdır. 5 milim boyunda olan bu böcekler karınca yuvalarında yaşar ve anların salgıladığı bir tür yağla beslenir. Bu cırcır böcekleri sadece kuzey yarım küresinin bazı kesimlerinde yaşar, ripik bir cırcır böceği adi çekirgeye ve löçebe türe benzer. Ayrıca bazen uzun boynuzlu çekirge diye anılan çalı cırcır böceğini de andırır. (Amerika’da da >u böcekten bazen ‘Katydid’ diye söz ıdilir). Hepsinde de sıçramayı sağlayan uzun arka bacaklar vardır. Cırcır böcekleri çekirgelerden farklıdır. Ama uzun ipliğe benzer duyargaları çalı çekirgelerinin luyargalarına benzer. Bunlar da çalı cırcır böceklerinde görülen yöntemle ses karırlar. Yine onlar gibi ön bacaklarında birer çukur halinde işitme organları ya da kulakları’ vardır. Cırcır böceği bir yere ’.onduğu zaman kenarları dik bir açıyla ışağıya doğru kıvrılan kanatlarını sırtında ’assı bir şekilde tutar. Karnının ucunda bir çift eklemli uzantı ya da ‘sersi’ bulunur, bişinin ovipozitörü yani yumurta dökme arganı sert bir boru şeklindedir, cırcır böceklerinin çoğu siyah ya da kahverengidir.

[ER DURUMA GÖRE BİR CIRCIR BÖCEĞİ

Ev cırcırı insanlar tarafından bütün dünyaya ayılmıştır. Vatanının kuzey Afrika ve güneybatı asya olması ihtimali vardır. Ilık bölgelerde cırcır böceği ancak binalarda ya da devamlı olarak ısı eren çöp yığınlarının içinde yaşayabilir. Kahverengidir, boyu 1,5 santime yakındır. Kanatları iyi elişmiştir. Uzun geniş açılı arka bacakları vardır. Gündüzleri saklanır, geceleri besin bulmak için ortaya çıkar. O sırada erkekler de dişileri çekmeksin o hafif ve biraz cıvıltıya benzeyen sesi çıkarlar. Kır cırcır böceği Avrupa’dan kuzey Afrika’ a kadar uzanan bölgede bulunur. Boyu hemen emen 2,5 santimdir. Parlak siyahtır ve ön kanatlınıın diplerinde uçuk sarı şekiller görülür. Başı, övdesine göre iridir. Kırlarda yaşar ve güneye akan sıcak yamaçları tercih eder. Ergin böcek, i, güçlü çeneleriyle toprağı kazarak, bu oyuğun ;inde kış uykusuna yatar. Orman cırcır böceği fak ve kahverengidir. Boyu 1 santimi biraz geçer. Avrupa’nın güney yarısından başlayan ve batı sya’yla, kuzey Afrika’ya kadar uzanan bölgede aşar. İngiltere’nin güney eyaletlerinin bir kaçına az sayıda vardır

Köstebek cırcır böceği bütün Avrupa, Asya’ ın ılık bölgeleri ve kuzey Afrika’da yaygındır, oyu kahverengi vücudunun üstü ince, kadife gibi iylerle kaplıdır. Boyu 4 santime yaklaşır, ırcırların özelliği olan ve sıçramalarım sağlayan sun arka ayaklar bu türde görülmez, ön bacakla-yeri kazmayı sağlamak için değişmiştir. Böcek iri kazarken ön bacakları köstebeğin bacaklarını çok benzer. Böceğin arka kanatları iyice ilişmiştir ve rahatlıkla uçar.

 

koşullara göre de değişir. Hepsi de evdeki yiyecek artıklarından başka ölü hayvansal besin de alır. Bu hepçillik ev cırcır böceğinin insanlarla birlikte yaşayabilmesini sağlamış ayrıca köstebek cırcır böceğinin adının da haksız yere kötüye çıkmasına neden olmuştur. Bu böcek çok zaman zararlı bir haşere sayılır. Bazen ürünlerin köklerine zarar verirse de aslında daha çok böcekle beslenir.

EŞ İÇİN ÇAĞRI

Cırcır böceğinin bir zamanlar hoşa giden sesi bugün iç sıkıcı bir şey sayılıyor. Böcek bu sesi sürtmeyle çıkarır. Sağ ön kanadında ince dişleri olan bir damar vardır. Cırcır bunu sol ön kanadının arka kenarına sürterek o sesi çıkarmayı başarır. Sol kanattaki çıplak bir kısım ‘yankılayıcı’ görevi yapar. Dişi etrafta gezerken erkek kovuğunun ağzında oturarak ‘şarkısını’ söyler. Dişi bu şarkının rehberliğiyle sonunda erkeği bulur. Dişi cırcır böcekleri bir erkeğin sesini telefondan duydukları zaman bile heyecanlanırlar. Bundan da tepki gösterdiklerinin erkeğin görünüşü ya da kokusu değil, ‘şarkısı’ olduğu anlaşılır. Erkek spermlerini sperm kesecikleri denen küçük kapsüllerin içine doldurur. Kır cırcır böceğinin dişisi yumurtalarım yazın ovipozitörüyle toprağın içine sokar. Yumurtalar bir sonraki baharda kış uykusundan sonra çatlar ve yavrular tam gelişmiş halde ortaya çıkarlar. Erginler temmuz ve ağustosta ölürler. Orman cırcır böceği yumurtalarım sonbaharda döker. Yavrular sonraki baharda çıkar ve gelişmelerini ikinci yazda tamamlamak için kış uykusuna yatarlar. Bu yüzden bir yılın erginleri, bir önceki ya da Bir cırcır böceğinin ses çıkarma mekanizması. Böcek kanatlarını hızla birbirine sürterek ses çıkarır. Bu, bir insanın ellerini birbirine sürmesine benzer. Sağ ön kanadın alt yüzeyindeki bir damar ince dişli bir törpü halini almıştır. Böcek bunu sol ön kanadın sert arka kenarına sürer. Aşağıdaki resimde cırcır böceğinin “şarkısı” sırasında kanatların birbirini izleyen hareketleri görülüyor.

sonraki senenin olgun böcekleriyle karşılaşmaz. Bunun sonucu olarak ortaya ‘tekli yıl’ ve ‘çiftli yıl’ cırcırböcekleri çıkmıştır. Bunlar biyolojik bakımdan birbirlerinden ayrı, başka ırklara benzerler.

Köstebek cırcırböceği, baharda toprak altındaki bir yuvada bıraktığı yumurtalarının yanında yumurtalar çatlayıncaya kadar (yani iki hafta) kalır.

TERMOMETRE CIRCIR

Amerika’da yaşayan ağaç cırcırböceği şarkı söylediği sırada ısıya karşı da çok duyarlı olur. Isı yükselirken böceğin ‘cırcır’ları da hızlanır. Bu o kadar kesindir ki ‘cırcır’lar arasındaki fasılalara dikkat edilerek sıcaklık derecesi hesaplanabilir. Böceğin onbeş saniye içinde kaç defa ‘cırladığı’ sayılır ve buna eklenir. Böylece ısı Fahrenhayt derecesi olarak ortaya çıkar. Termometre olup da saat olmazsa, o zaman cırcırböceğinden yararlanılarak zaman hesaplanabilir. Isı 4’le çarpılır ve sonra toplamdan 160 çıkarılır. Böylece böceğin dakikada kaç defa cırladığı anlaşılır.

SAVAŞAN CIRCIR BÖCEKLERİ

Çinliler uzun zamandan beri cırcır böceğiyle ilgilenir ve ona karşı sempati de duyarlar. Bu sanatlarına da yansımıştır. Çinlileri ilgilendiren cırcır böceğinin şarkısı ve saldırganlığıdır. Birçok çeşitleri seçerek küçük bambu kafeslerin içinde müzik niteliklerine göre ürettiler. Bazı cinsleri ise dövüş için yetiştirdiler.

Dövüşken cırcır böceğinde aranan nitelikler yüksek ses, iri kafa, uzun bacaklar ve enli sırttı. Başarılı dövüşçüler, şımartılan evcil hayvanlar gibi bakılıyor ve özel besinler veriliyordu. Bunların arasında bir çiçek ve cırcır böceğinin sahibinin kolundan emdiği kanlarla şişmiş sivrisineklerden yapılmış özel bir çorba da vardı. Ama cırcır böcekleri iyice saldırgan bir hal alması için bir dövüşten önce aç bırakılıyordu. Bahislere giriliyor ve genellikle bir cırcır diğerinin başını ısırıp kopardığı zaman dövüş sona eriyordu. Kazananın adı altın harflerle fildişi bir levhaya “shou lip” yani “galip cırcır” olarak yazılıyordu.

Önceleri cırcır böceği dövüştürmek İmparatorluk çağının zaman fazla olan bilginlerinin pahalı bir eğlencesiydi. Sonradan daha az okumuş kimselerin de eğlencesi  aldı. 30 yıl önce bu ‘spor’ artık yozlaşmış, hızla ölmekte olan şirin eski bir gelenek haline girmişti.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir