Home / Bilgiler / Benekli Zambak Kelebeği
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Benekli Zambak Kelebeği

Sponsorlu Bağlantılar

Bu kelebek, adını benekli zambak adlı bir çiçek türüne borçludur. Bu çiçeğin yapraklarında açık ve koyu renk, damaya benzer şekiller vardır. Fırça ayaklıgiller (Nymphalidae) familyasından bazı kelebeklerin kanatlarında da bunlara benzer şekiller görülür. Bu yüzden ilk böcek uzmanları kelebeklere “benekli zambak”adını vermiştir. Hemen hepsinin de kanatlarının üst yüzleri kırmızımsı sarıdır ve siyah benekler ya da damarlarla süslüdür. Kanatların alt yüzeylerinde türlü şekiller bulunur. Bu çok kullanılan ad, iki alt bölüm ya da ‘soy ‘u da içine alır. Gümüşlüler ve balcılar. Amerika’da sadece ilk grup “zambak kelebeği” diye tanınır. İkincisi ise “Dama benektiler” adıyla bilinir. Aslında bu mantıklı ve yararlı bir ayrımdır. Gümüşlülerin ya da gerçek zambak kelebeklerinin arka kanatlarının alt yüzünde madensi gri şekiller vardır. Bu özellikle İspanya kraliçesi kelebeğin de çok güzel ve belirgindir. Balcılar ya da dama benekliler de madensi şekil hiçbir zaman olmaz. İki grubun larvalarının gövdelerinde de ince, dallı diken dizileri bulunur. Kuyruklarından asılarak pupa evresine girerler

YEREL KOLONİLER

Benekli zambak daha çok iri orman kelebeğidir. Bunlar iki cins inci kenarlı zambak, meşe ve huşun daha fazla olduğu karışık ormanların özellikleri sayılır. Koyu yeşil benekli kelebek, açık otlaklar, yüksek meralar ve kırlarda bulunur. İspanya kraliçesi ancak pek ender olarak İngiltere nin güneyinde görülür. Ama Avrupa kıtasın da hem korularda, hem de çiçekli kırlarda uçuşur.

Uzmanların benekli zambak kelebeğine uyguladığı bilimsel sınıflama çok karmaşıktır. Zaten bu konuda henüz bir anlaşmaya varmış da değildir. Yani her kitap biraz değişik bir bilimsel ad kullanmakta ve bu da kargaşalığı artırmaktadır.

Benekli zambak kelebeği çiçeklere konar ama bahçelerde ender görülür. Ancak bir ormanın yanında olan ya da etrafı korularla çevrilmiş bahçelerde bu kelebeğe daha sık rastlanabilir. Bu kelebek daha çok Kuzey yarım küresinin ılık ve serin kesimlerine özgü bir türdür.

BENEKLİ ZAMBAK KELEBEĞİNİN YAYILMA ALANI

Yukarıda sözü edilen iki grubun çeşitli temsilcileri Amerika ve Avrupa’da yaşar. Avrupa’da başlayan ve Asya’dan geçerek Japonya’ya kadar uzanan alanda da bu kelebeklerden vardır. Birkaç cins en kuzeyde yaşayan kelebekler arasında sayılır. Kuzey Kutbu benekli kelebeği bunlardan biridir. Kutup etrafındaki kesimlerde görülür. 81° 42 kuzey enleminde de bulunmuştur. Ekvatorun güneyinde rastlanan birkaç cinsin hemen hepsi dağ kelebekleridir. Bunlar ‘kalıntı’ cinsler sayılır. Bu kelebeklerin buzul çağının soğuk hava koşulları altında tropikleri geçmiş olabileceği düşünülmektedir. Bunlardan üçü Afrika’ da 1.800 metreden daha yüksek olan kesimlerde yaşar. Bu kelebekler İspanya kraliçesinin akrabası olan İzorya türündendir. Diğer bir tür olan İrame’ nin üyeleri olan birkaç cins, Güney Amerika’da And dağların da görülür. Bunlar özellikleri bakımından gerçek benekli zambaklarla, damalı benekliler arası cinslerdir. Doğuda çok yaygın olan bir tek gerçek tropik benekli zambak kelebeği vardır. Bulunduğu bölge Yeni Gine ve doğu Avustralya’ya kadar uzanır. Freya benekli zambak kelebeği Kuzey Amerika’da, Alaska’dan Labrador’a kadar olan alanda Kayalık Dağlar’m yüksek kesimlerinde ve güneyde Colorado’ya kadar uzanan bölgede yaşar. Tırtıl, Kuzey Amerika’da ayı üzümü ile beslenir. Avrupa ve Asya’da ise besin kaynağı bir tür yaban üzümüdür.Diğer benekli zambak kelebekleri, Kanada, Grönland ve Kuzey Avrupa’da görülür.

İşin garibi kutup kelebeğinin, kuzey yarım küresinin daha yukarı kesimlerinde yaygın olmasına rağmen, tırtılının ne yediği henüz öğrenile-ınemiştir.

Larvanın besini konusunda iki grup birbirinden.farklıdır. Gerçek benekli zambakların hemen hepsi kır menekşesi ve bunun yakın akrabası olan hercai ve diğer çiçeklerle beslenir. Buna karşılık dama benekliler daha çeşitli besinler seçer. Ama genellikle her cins belirli bir bitki türünü tercih eder. Herhalde bu kelebeklerin yerli koloniler halinde bulunmalarının bir neden de budur. Avrupa cinslerinin Granville benekli kelebeği Sinirotugillerden belirli bazı cinslerle beslenir. Funda kelebeği yaban buğdayını, bataklık cinsi ise uyuz otunu sever.

 

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir