Home / Bilgiler / Çizgili Kelebek
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Çizgili Kelebek

Sponsorlu Bağlantılar

Çizgili kelebeklerin beş cinsi vardır. Bunların hepsinde de hem ön hem de arka kanatların alt yüzeylerinde çaprazlamasına çizgiler ya da noktalardan oluşan diziler görülür. Ama artık ‘çizgili kelebekler’ adının kapsamı genişletilmiştir. Şimdi bu isim kurt kelebeklerin ince çizgililer alt familyasının bütün üyeleri için kullanılmakta, böyle olunca da maviler, bakırlar ve ince çizgililer aynı gruba girmektedir. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın ılık bölgelerinde bu cinslerden çeşitli kelebekler vardır. Yayılma bölgesi Güney Amerika’ya kadar uzanır. Hindistan ve Avustralya bölgesinde ince çizgilileri, çeşitli küçük kelebek temsil eder. Bunların çoğu parlak renklidir. Hindistan’la Melazya arasındaki kesimde bir tek Malay türü vardır. İnce çizgili madensi mavi ve yeşil olan bu kelebeklerin 100’den fazla cinsi bulunur. Çok ince çizgiler alt familyada daima görülen bir özellik değildir. Ama çoğunda arka kanatlarda uzantılar görülür ve bunlar kuyruk’diye anılır. Yerel olmayan, ender cinslerin özel bir niteliği de güzel, madensi renkleridir. Bu renklerin arasında parlak mavi, mor, yeşil ve turuncu-kırmızı vardır. Bu kelebeklerin çoğunda erkekle dişi kolaylıkla ayırt edilir. Genellikle erkek daha parlak renklidir. Renkleri meydana getiren boya maddesi değil, yapısal renk denen bir türdür. Yani kanatlara çarpan ışık değişik dalga uzunluklarına ayrılır. Buradaki ‘ karışım’ işlemi suyun yüzeyinde yüzen yağda yanardöner renklere yol açan karışımın aynıdır. Kelebeklerde bunu pullardaki ultra mikroskopik yivler, kabarıklıklar ya da diğer yapı özellikleri sağlar.

UÇARKEN PARLAK RENKLİ

Avrupa’da ince çizgili kelebekler çoğunlukla ormanların içinden geçen yolların ve patikaların kenarlarında görülür. Bunlar, daha tanıdık kelebeklerin yaptıkları gibi yerleşim alanlarındaki bahçelere girmez, tropiklerde ise daha çok alçak topraklardaki ormanlarda yaşarlar. Uçuşları son derecede hızlı ama düzensizdir. Bir yere kondukları zaman çoğunlukla kanatlarını sırtlarında kapatırlar. B öylece kanatların üst yüzeyindeki parlak renkleri gizlerler. Sadece alt yüzün renkleri gözülür. Genellikle donuk kahverengi ya da yeşil olan bu renkler kelebeğin yaprakların arasında etkili bir şekilde saklanmasını sağlar.

Çizgili yeşil kelebek kışı pupa evresinde, diğerleri ise yumurta halinde geçirir. Tropik ormanlarda yaşayan ince çizgililer bütün yıl boyunca ürerler. Yaşam dönemi bir ay kadar bir sürede tamamlanır. Bu kelebeklerin çoğunun larvalarına karıncalar bakar. Sonra da bunları, yaprak biti gibi ‘sağarlar’. Ama ‘maviler’den bazılarının larvalarının yaptığı gibi karınca yuvasında yaşayanı görülmemiştir.

ARKADAN ÖNE KAMUFLAJ

Asya ince çizgili kelebeği tropik kesimlerde bulunur. Arka kanatlarındaki kuyruklar son derecede uzundur ve diplerinde çarpılmış yumrular bulunur. Bundan başka kanatların alt yüzeyinde çok belirgin damalar vardır. Kuyruk diplerinin yakınında da ortaları siyah benekler görülür. Bu şekillerin nedeninin avcı kuş, ya da kertenkelenin dikkatini, kelebeğin ön kısmından arka tarafa çekmek olduğu sanılmaktadır. Herhalde düşman kelebeğin kuyruklarını da duyargaları sanır. Gözlere benzeyen benekler yüzünden kelebeğin bu kısmının aslında onun başı olduğuna karar verir. Kelebeğe yandan bakıldığı zaman çarpık yumrular çok belirgindir. Onun için kamuflaj bu açıdan da etkili olur. Düşman bu ‘sahte kafaya’ saldırırken kanatları tutar ve kelebeğin gövdesini de yakalayamaz. Kısa bir sıvaştan sonra narin kanatlar yırtılır. Uçmaya yetecek kadar kanat yüzeyiyle kalan kelebek de kaçar ve birkaç gün daha yaşar. O arada herhalde cinsin üretilmesi görevini de sürdürür.

Kuyruk ve şekillerin gerçekten bir korunma uyumu olduğunu gösteren başka kanıtlar da vardır. Bu kelebekler bir yere kondukları zaman acayip bir hareket yaparlar. Arka kanatlarını öne arkaya sallar, böylece kuyrukların dalgalanıp titremesine neden olurlar. Düşmanın dikkatini daha da çok kelebeğin zarar görmeyeceği kısımlarına çekerler. Ayrıca zaman zaman kuyrukları ve arka kanatlarının bir kısmı simetrik bir şekilde kopmuş örnekler de yakalanır. Kanatlar, sanki bir çift gaga ya da çenenin arasında kalmış ve kopmuş gibidir.

SÜMÜKLÜ BÖCEĞE BENZEYEN LARVA

İnce çizgili kelebeklerin yumurtaları genellikle yuvarlak ve yassımsıdır. Bunlar küçük çöreklere benzer. Üstlerinde geometrik, oymalı şekiller vardır. Şekiller cinslere göre değişir. Larvaların biçimi sümüklü böcek gibidir; ağır ağır sürünerek ilerler. Çoğu ot cinsinden bitkilerden ziyade ağaçların yaprakları ve çiçekleriyle beslenir. Kuzeyin ılık bölgelerinde yaşayan çizgili kelebekler çeşitli meşe ağaçlarında bulunur.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir