Home / Bilgiler / Büyük Eşek Arısı
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Büyük Eşek Arısı

Sponsorlu Bağlantılar

Büyük eşek arısı deyiminin aslında Avrupa cinsi diye bilinen iri, toplumsal bir vespa için kullanılması gerekir. (Vespa Crabro). Kuzey Amerika ‘da bu isim iri yerli vespaya yani beyaz yüzlü eşek arısına, ayrıca Avrupa’dan getirtilmiş olan cinslere verilir. İnce vespa türünden olan Amerikan toplumsal eşek arısı halk arasında ‘sarı ceketli’diye bilinir. Tropiklerdeki çok iri toplumsal vespalardan da bazan ‘büyük eşek arısı’ diye söz edilir. İngilizce konuşulan bölgelerin geri kalan kısmında eşek arısı kesin anlamını kaybetmiştir. Bu herhangi toplumsal bir vespaya uygulanır. Avrupa büyük eşek arısı, hemen hemen değil, donuk turuncu ve kahverengidir. İşçi eşek arıları vespa beyinden daha iri olur, büyük eşek arısı beyi ise 2,5 santimlik boyuyla hepsinden iridir, birbirinin eşi olan iki adi vespadan ve diğer benzer cinslerden daha iri oluşu ve belirgin renkleriyle ayrılır. Bu arı, sarı ve siyah

KARTONPİYE YUVALAR

Avrupa büyük eşek arısı çiğneyerek hamur haline soktuğu odunla yuva yapması bakımından adi vespaya benzer. Ama bu arı, kovanını çok zaman bir ağaç kovuğuna, bazen da bir nehrin yüksek kıyısına ya da fazla kimsenin girip çıkmadığı bir binaya yapar. Bu yüzden kovan genellikle fark edilmez. Vespalar kağıdı oluşturmak için sert ve sağlam tahtadan yararlanırlar. Büyük eşek arıları ise bu bakımdan o kadar titiz değildir. Çürümüş yumuşak odunla yetinir bazen kum ya da toprak da katarak sarımsı ve kaba dokulu bir kağıt oluştururlar. Kovan vespalarda görülen olağan biçimde kat kat ya da tabaka tabaka hücrelerden meydana gelmiştir. Bu hücreler birbirlerinden aralıklarla ayrılır ve aşağıya doğru açılır. Büyük eşek arılarının kovanlarındaki hücreler vespalarınkinden daha iri, ama sayıca azdır. Bir büyük eşek arısı kolonisi de vespalarınki kadar kalabalık olmaz.

Büyük eşek ansının iri vücudu ve korkunç çörünüşlü bu böceğin adının haksız yere ‘vahşi’ye neden olmuştur. Aslında bu arı adi vespalar kadar saldırgan değildir. Ciddi şekilde rahatsız edilmedikçe de sokmaz. Vespalarda görülmeyen bir şekilde geceleri yarı faaldir. Bazen, koleksiyoncuların gece uçan pervane yakalamak için ağaç gövdelerine sürdükleri tatlıya yapışır. Tuzağında koyu renkli bir pervane yerine renkli bir eşek arısı bulan koleksiyoncuyu da iyice şaşırtır.

TEMEL ATMA

Büyük eşek arısının hayat hikayesi temel olarak adi vespanın kine çok benzer. Verimli dişiler ya da arı beyleri yazın sonuna doğru kovanda ortaya çıkar. Bunlar çiftleşir; sonra kış uykusunu geçirmek için korunmalı bir yer bulurlar. O sırada kovanın diğer sakinleri, yani erkeklerle verimli olmayan dişiler ya da işçiler, ölür. Baharda arı beyleri yeniden faalleşirler. Kovan kurmak için yer ararlar. Her biri ayrı bir yuva ya da koloni kurar. Arı beyi kağıt kovanın yapımına bir tabaka hücre oluşturarak başlar. Uçları aşağıya doğru olan bu hücreleri bir sapla bir kovuğun tavanına asar. Her hücreye bir yumurta bırakır ve yumurtadan çıkan larvaları ve pupa devresine geçinceye kadar besler. Larvaların her biri kendi hücresinde pupa halini alır.

Ondan sonra arı beyi bütün enerjisini işçilerin yaptığı hücrelere yumurta dökmek için harcar. Sayıları artarken işçiler de kovanı genişletirler. Ayrıca hem kendilerini, hem de larvalarla arı-beyini beslemek için yiyecek bulmaya çıkar. Yaz sonlarında beylerle erkekler çıkar ve bütün dönem yeniden başlar. Diğer toplumsal vespalar da olduğu gibi larvalar sinek ve tırtıllarla, erginler ise daha çok bal özü, böceklerin salgıladığı sıvı ve bitkilerin tatlı sularıyla beslenir.

GÜVE, ARIYI TAKLİT EDİYOR

Tropik Amerika kelebeklerinin incelenmesi sonucu ortaya atılan taklitçilikle ilgili bir varsayımı burada anlatabiliriz. Saydam kanatlılar (Sesiidae) familyasından olan iki tür yani eşek arısı güvesiyle ay eşek arısı çok iridir. Büyük eşek arısı ‘kadardır bunlar. Vücutları kahverengi sarı çizgili, kanatları da saydamdır. Büyük eşek arısına o kadar benzerler ki pek az kimse onlara dokunma cesaretini gösterir. Herhalde kuşlar da aynı şekilde yanılırlar. Kuşlar vespaları ve büyük eşek arılarını yemekten kaçınırlar. Bunun sebebi yalnız iğneleri değil, tatlarının da kötü olmasıdır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir