Home / Bilgiler / Kadife Karınca
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Kadife Karınca

Sponsorlu Bağlantılar

Kadife karıncaları hayvanlar aleminin en büyük sahtekarlarındandır. Karınca diye tanımlanmakla beraber aslında bu böcekler yalnız başlarına yaşayan yaban arılarıdır. Özel adlarının nedeni erkeklerle dişiler arasındaki çok belirgin farklardır. Dişi kanatsızdır ve bu yüzden yerde koşmak zorunda kalır. Erkek ise kanatlıdır ve bu yüzden etrafta uçuşan diğer yabartanlarının arasında dikkati çekmez.

Kadife karmcasımn vücudu kısa, yumuşak ve sık tüylerle kaplıdır. Bunlar gerçekten kadifeye benzer. Genellikle üstlerinde

siyah, parlak turuncu ve kırmızı şekiller olur. Duyargalar bile yine böyle kısa tüylerle kaplıdır. 3.000 kadife karınca cinsi vardır ve bunların renkleri birbirine çok benzer. Çoğu dünyanın daha sıcak ve kuru kesimlerinde ve özellikle Amerika’da yaşarlar. Birkaç cins ılık bölgelerde ve hatta Kuzey Avrupa’da bulunur. Bütün kadife karıncalar diğer böceklerin larva ve pupalarının üstünde asalak yaşar. Dadandıkları böcekler arasında arılar ve yabani türler de vardır. Hatta bazı kadife karıncaları yalnız yaşayan diğer eşek arılarının sırtından da geçinirler. Bazı çöl türlerinin üzerinde uzun, sık, beyazımsı kıllar olur. En küçük tür olan cüce kadife karıncanın boyu 3 milimdir. En iri tür ise

Birleşik Devletler’in güneydoğu kesiminde yaşayan dev batı kadife karıncasıdır. Bu böceğin boyu 2,5 santim ya da daha uzun olur. O yörelerde ‘inek öldüren’ya da ‘katır katili’diye de tanınır. İngiltere’de bulunan ve ‘iri’diye ün yapmış olan Avrupa kadife karıncasının boyu sadece 1,25 santimdir. Birçok cinslerde erkeğin boyu dişinin iki katıdır. Ama üç türde ise dişiler erkeklerden sadece biraz küçük olur.

GÜÇLÜ SİLAH VE SAVUNMA

Kadife karınca, arıların ve yabani türlerin kovanlarına girebilecek bir şekilde gelişmiştir. Yalnız silahı değil, zırhı da vardır. Dış kabuğu olağanüstü denecek kadar kaim ve serttir. Böcekler ilmi uzmanları bir örneği koleksiyonlarına katmak istedikleri zaman çelik iğneyi kadife karıncanın göğsüne batırmakta zorluk çektiklerini söylemektedirler. Kadife karıncanın erkeğinin iğnesi yoktur. Onun için insan bu böceği rahatlıkla eline alabilir. Ama dişide uzun ve korkutucu bir iğne vardır. Ancak çok zaman bu böceğin zehirinin gücü abartılır. Ancak bu zehirin inek ya da katır gibi iri, dört ayaklı bir hayvanı öldürebileceğini düşünmek için hiçbir neden yoktur. Topu topu dişi dikkatsizce ele alındığı zaman sokar ve insanın canını da yakar. Kadife karıncaların bununla yuvalarını işgal ettikleri çiçek arısı gibi böcekleri öldürmesi ihtimali vardır.Kadife karıncanın hem dişisi hem de erkeği ‘sürtme’ yöntemiyle ses çıkarır. Bunun için gövdelerinin üst kısmının ortasına yakın bir yerdeki ‘törpü ve kazıyıcı’ türü bir organdan yararlanırlar.Genellikle dişilerin sırtlarından geçindikleri böceklerin yuvalarının yakınında hızla koştukları görülür. Ya da bu yuvalar kazıldığı zaman bu dişiler bulunur. Erkekler çiçeklere konarlar onları sadece özel bilgileri olan böcek bilim uzmanları fark eder.

SERT ÇİFTLEŞME

Ilık bölgelerde erkekler ve dişiler ilkbaharda ortaya çıkarak çiftleşirler. Profesör HM Lefroy tropik cinslerin çiftleşmelerini anlatırken erkeklerden ‘güçlü böcekler’, diye söz etmiştir. “Bir erkek, bir dişi bulduğu zaman onu göğsünden yakalayarak havalanır. Uygun bir yerde dişiyle çiftleşir. Bunun için ön bacaklarıyla dişiyi kendisine çeker. Diğer bacaklarının üzerinde ayağa kalkar. Zaman zaman da dişiyi sarsar. Tıpkı bizim içindeki maddeleri birbirine karıştırmak istediğimiz bir şişeyi sallamamız gibi.”

BAL DEPOSUNDA BESLENİYOR

Çiftleşmeden sonra dişi etrafta koşuşur ve belki de bir hayli uzağa gider. Sonunda bir çiçek arısının ya da sırtından geçindiği hangi böcekse onun yuvasını bulur. İçeri girer. Kendisini dışarı atma çabalarına karşı koyacak güçtedir. Kovanda kalarak arıların depo ettiği balla beslenir. Sonunda yumurtalarını arıların pupa hücrelerine ya da kozalarına döker. Her hücreye bir yumurta bırakır. Bu yumurtalardan çıkan larvalar konak pupalarla beslenirler. Sonra kendileri de pupa evresine girer ve nihayet ergin yaban arıları halinde ortaya çıkarlar. Ilık bölgelerde kışı arıların yaz sonunda terk ettikleri kovanlarında, pupa halinde geçirirler.

Yerden kazılarak açığa çıkarılan bir çiçek arısı yuvasında bir cinsten iki bireye karşılık 76 kadife karınca olduğu kaydedilmiştir. Herhalde bu anormal denilecek kadar yüksek bir sayıdır. Ama bu vaka dişi kadife karıncanın, yuvanın nasıl sahibi olan çiçek arısının kendisini dışarı atma çabalarına  başarıyla karşı koyduğunu göstermektedir. Yabani arı kendi cinsinden bireylerin sır- ” tından geçiniyor. Güney Afrika’da yaşayan bir kadife karınca, yumurtalarını çamurcu yaban arısının yuvasına bırakıyor. Larvalar yumurtadan çıktıkları zaman yaban arısının yumurtalarını yiyeceklerdir Çölde kürk manto. Beyaz çöl kadife karıncasının tüyleri herhalde Arizona’nın şiddetli sıcaklığına karşı bir yalıtım tabakası görevi yapar. Yakından bakıldığı zaman böceğin karınca .gibi davranışlarına rağmen ağız parçalarının yaban arılarının özelliklerini taşıdığı görülür

SERİN KALMAK İÇİN CEKET

Dişi ‘kadife karınca’ yaban arısı görünüşüyle alelade uzman olmayan bir insanı kandırmış ve onun kendisine o yanıltıcı özel adı vermesine neden olmuştur. Hem erkeklerin hem de dişilerin yaşayışı bilim adamlarının bu böcekleri incelemesini zorlaştırmıştır. Bu yüzden bu hayvanlar hakkında fazla bir bilgi yoktur. Kadife karıncalarının vücutlarının ‘olağanüstü’ denecek kadar kıllı olmasının nedenlerini araştırmak için kesin deneyler de yapılmamıştır. Bu konuda sadece bir tahminde bulunulabilir. Herhalde bu tüyler bir yalıtım tabakası görevi yapmaktadırlar. Bu bakımdan elimizdeki ipucu bu böceklerin genellikle çöllerde ya da yarı çöl kesimlerde yaşamalarıdır. Devenin derisi çölün soğuk gecelerinde hayvanın vücut ısısını korumasını sağlar. Gündüzleri ise güneşin kızgın sıcaklığının devenin içine işlemesine engel olur. Dişide kadife karınca kanatsızdır ve bütün gün kızgın kumların üzerinde koşmak zorunda kalır. Onun için de hem güneşin kızgın ışınlarından ve hem de yerden yükselen sıcaklıktan korunmak için bir yalıtım tabakasına ihtiyacı vardır. Kadife karınca cinslerinin çoğunda görüldüğü gibi erkek uçarak ya da daha soğukça bir yere konarak serinleyebilir. Ama bazı cinslerde de erkeklerde kanat yerine yozlaşmış yumrular vardır. Bazıları ise tamamiyle kanatsızdır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir