Home / Bilgiler / Dev Panda
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Dev Panda

Sponsorlu Bağlantılar

Ayıya benzeyen bu siyahlı beyazlı hayvan, bilinmeyen bir yaratıkken, yüz yıldan daha kısa bir süre içinde, birdenbire üne kavuşmuştur. Sadece Tanda’diye de anılır. Çinliler bu hayvana ’beishung’yani beyaz ayı der. Dev pandayı batı dünyasına ilk defa 1869 da Fransız misyoneri Peder David tanıtmıştır.

Dev panda iri gövdeli bir hayvandır. Vücudunun uzunluğu 1.80 metredir, kuyruğu kısa ve küttür. Panda 140-210 kilo ağırlığında olur. Sık ve uzun tüyleri beyaz bacakları ve kulakları siyahtır. Gözlerinin etrafında ve omuzlarında siyah lekeler vardır. Her ayağında tırnaklı beş parmak bulunur. Ön ayaklarında küçük birer yastıkcık vardır, hayvan bir şeyi tutacağı zaman bu yastıkcıklar baş parmak görevini yapar. Yanak dişlen enli, kafatası yüksektir. Yanağında lifli sürgünleri çiğnemek için gereken güçlü kasların takılı olduğu çok belirli çıkıntılar vardır.

Hayvan, doğu Tibet’te ve güneybatı Çin’de Szecuıan’da, yamaçlarındaki soğuk ve ıslak bambu ormanlarında yaşar.

YAŞAYIŞI BİLİNMİYOR…

Dev panda, çiftleşme mevsimi dışında yalnız dolaşır. Yerde yaşar ama, köpekler peşine takıldığı zaman ağaca tırmanır. Bütün yıl boyunca faaldir. Girilmesi güç kesimlerde yaşayan bu çekingen hayvanın normal hayattaki yaşayışı hakkında pek az şey bilinmektedir. Canlı dev pandalar ilk defa hayvanat bahçelerine götürüldüğü zaman, sadece bambu sürgünleriyle beslendikleri sanılmaktaydı. Sonradan pandaların günün 10-12 saatini verdikleri beslenme sırasında ot, kızıl kantaron, süsen ve çiğdem gibi bitkileri ve biraz da hayvansal maddeleri yedikleri öğrenildi. Bunların arasında küçük kemirgenler, ufak kuşlar ve balıklar vardı.

ÜREME YÖNTEMLERİ BİLİNMİYOR…

Moskova hayvanat bahçesindeki erkek dev panda An-an’la Londra hayvanat bahçesindeki Chi-chi adlı dişinin çiftleştirilmesi çabalarına rağmen, bu hayvanların üreme yöntemleri konusunda pek az şey bilinmektedir. Chi-chi 1966 da Moskova’ya götürülmüş ama hayvanlar çiftleşmemişlerdir. An-an da 1968’de Londra’ya getirilmişse de bu deney de başarısızlığa uğramıştır. Dev pandaların baharda çiftleştikleri ve ondan sonraki ocak ayında dişinin her biri 1.360 kilo ağırlığında, bir ya da iki yavru doğurduğu sanılmaktadır. Çin’deki hayvanat bahçelerinde birkaç yavru dünyaya gelmiştir. 9 Eylül 1963’te Pekin hayvanat bahçesindeki Lili’yle Pi-pi adlı pandaların bir yavrusu olmuştur. Erkek olan yavruya Ming-ming adı verilmiştir. Aynı çiftin 4 Eylül 1964’te doğan yavruları dişidir; ona da Ling-ling ismi takılmıştır. 10 Ekim 1965’te de Chiao-chiao adlı dişi pandanın doğurduğu erkek yavru da Hua-hua diye adlandırılmıştır. Bir Fransız fotoğrafçısı olan Mare Ribaud’un yazdığına göre Ming-ming ve Ling-ling suni dölleme sonucu olmuşlardır. Herhalde aynı şey Hua-hua için de geçerlidir.

KÖTÜ DAVRANIŞ

1869 yılında Cüzzam Misyoner Kurumu’ ndan olan tecrübeli tabiat uzmanı Armand David, Szechwan’da bir Çinli’nin çiftlik evinde tanıyamadığı bir hayvan postu gördü. Bunu Paris’e yolladı. Daha sonra başka postlar da gönderdi. Ama canlı dev panda Çin dışında ilk defa 1937 de görüldü. Theodore ve Kermit Roosevelt, 1920 de bir dev panda vurmuşlardı. 1936’da diğer iki Amerikalı, Ruth ve William Herkness, yanlarında hayvan koleksiyoncusu Tangier Smith’le birkaç panda yakaladılar. Ama sonra aralarında, belki de kazanç sorunu yüzünden kavga çıktı. Biri dışında diğer bütün hayvanlar öldü. Ruth Harkness, sağ kalan pandayı Chicago hayvanat bahçesine götürdü. Hayvana Su’lin adı verildi. Mei-mei diye isimlendirilen ikinci bir panda da aynı hayvanat bahçesine 1938’de teslim edildi. Aynı yılın aralık ayında yedi aylık bir dişi olan Ming’le Tang ve Sung adh genç iki erkek Londra hayvanat bahçesine erişti. Dişi erginleşmeden, iki erkek de öldü. Dişi ise ancak 1944 yılının aralık ayma kadar yaşayabildi. 1946 mayısında Szechvvan eyaleti hükümeti Londra hayvanat bahçesine Lien-ho adlı bir erkek panda armağan etti. O da 1950 de öldü. 1967’de çeşitli hayvanat bahçelerinde on dev panda bulunuyordu. Çin hayvanat bahçelerinde ise 16 ya da daha fazla panda vardı. An-an Moskova’ da, Chi-chi de Londra’da yaşıyordu.

Bu tür bugün korunmakla beraber daha önceleri pandanın bulunduğu yörelerdeki Çinliler bu hayvanları avlıyorlardı. Batılı hayvan koleksiyoncularının davranışları, bu durumu dengeleyecek gibi değildir. Chi-chi ‘nin hikayesi de bunu belirgin bir hale sokmaktadır. 1957 yılında Amerika’da bir hayvanat bahçesi o sıralarda Nairobi de oturan Heini Dammer’e bir görev verdi. Demmer, bir grup doğu Afrika hayvanına karşılık bir dev panda alınması için pazarlığa girişecekti. Demmer, yanında hayvanlarla Pekin hayvanat bahçesine erişti. Kendisine üç dev pandadan birini seçebileceğini söylediler. Demmer de en genç olan Chi-chi’yi istedi ve hayvan adama 5 Mayıs 1958’de teslim edildi. Chi-chi’yi bir yıl önce hayvan toplayan bir Çinli grubu yakalamıştı. Pandanın o sırada 6 aylık olduğu sanılıyordu.Chi-chi’yi Pekin hayvanat bahçesine götürmüşler ve orada hayvana, gece gündüz bir Çinli kız bakmıştı. Demmer, Chi-chi’yi teslim aldığı sırada Birleşik Devletler Çin Halk Cumhuriyeti’yle diplomatik ilişkilerini kesti. Panda da otomatik olarak ithali yasak bir mal halini aldı.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir