Home / Sağlık / Kan Tahlilleri
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Kan Tahlilleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kanda lipid fazlalığı, bir metabolizma hastalığı olup, kanda yağların (koles-rol, trigliserid ve lipidler) artmasıyla kendini” gösterir. Damar hastalıkları arasında, yüksek tansiyondan sonra ikinci sırayı alır, sık görülen tehlikeli bir hastalıktır. Atardamarlar üzerinde yapılan mikroskobik incelemelerde damar sertliği bulunan hastalarda % 20 oranında fazla kolesterol, görülmüştür. Amerika-da, Framingam incelemesi adı altında yapılan ve 16.000 .kişiyi kapsayan yağ (lipit) kontrolünde kandaki lipit ile kalp ve damar hastalıkları karşılaştır

Sonuç olarak kanda lipit fazlalığı beyin ve akciğer damarlarının tıkanmasına, enfarktüse neden olan yavaş ve çok tehlikeli bir hastalıktır. Lipitler Ne Zaman Ölçülmelidir

– Gözün saydam tabakasında beyaz bir çember oluşursa

– Xanthilasma (üst göz kapağının iç açısında kolesterol tabakası) rastlanırsa.

– Xanthome (ksantom) dirsekte, parmaklarda ve deride keskin kenarlı, sarı renkli plakalar oluşursa

– Aynı pembemsi ve sarımsı plakalar kalçalarda, diz ve bacakların arka kısmında oluşursa

– Devamlı doğum kontrol hapı almak isteyen ve alan kadınlarda.

– Yüksek’Tansiyonlular

– Bütün şeker hastaları

– 40 yaşını aşmış erkekler

– Aile bireylerinin herhangi birinde hiperli pidemi bulunan kişiler

– Kalp hastaları

Bu kimseler kanda yağ kontrolü yaptırmalıdır.

Lipit (Yağ) Bilançosu

Normal değerler:

-Kolestrol (1,8den 2,6gr/lt)

– Lipit (toplam olarak 6-7)5 gr/lt) -Trigliserid (0,8-1,5 gr/lt)

Yapılan yağ tahlilinde lipit ve kolestrol sayısı yüksek, trigliserid’! normal çıkan bir hasta yapacağı rejim sayesinde iyileşebilir.

Sonuç

Sinsi ve sessiz bir şekilde gelişen hiperlipidemi aslında korkunç bir hastalıktır. insan vücudunda, çeşitli yan etkilere neden olur. Örneğin kalp hastalıkları yapar, kan dolaşımını etkileyerek, çeşitli dolaşım bozukluklarına neden olur. Bu hastalıkların önünü alabilmek için, yetişkinler ve özellikle yaşlı kimseler, sürekli olarak kan tahlilleri yaptırmalı ve kandaki lipit miktarını ölçtürmelidir. Kandaki yağ miktarının yüksek çeşitli hastalıkların habercisidir. Zamanında alınan önlemler, bu hastalıkların önlenmesinde, büyük bir rol oynar. Özellikle enfarktüs geçiren hastalar bu konuda çok titiz davranmalı ve devamlı doktor kontrolü altında bulunarak, tahlil yaptırmalıdırlar. Enfarktüs geçiren kimselerin yapacakları en doğru hareketler, derhal yağ, alkol ve sigarayı kesmeleri ve fazla kilolarını vererek zayıflamalarıdır. Bu sağlık açısından üzerinde titizlikle durulması gereken bir sorundur.

En sık rastlanan hiperlipidemi (% 60)

Kan bilançosu sonuçlarına göre:

– Toplam lipidler çok yüksek değildir.

– Trigliseridler normaldir.

– Kollesterol oranı yüksektir.

Hasta çok şişmansa sorun açıktır ve tedavi, yapılacak bir rejime bağlıdır. Fazla kilolardan arınmak ve hayvansal yağların tamamen bırakılması gerekir (süt, mayonez,. şarküterik besin, peynirler, krema; çikolata).

Şeker Yüklemesi

Karbonhidratlı besin tüketiminin fazla olduğu günümüzde, şeker (diabet) hastaları, laboratuvarlarda yapılan tahlillerden sonra belirlenebilirler. Kan şekeri aç .karnına ölçülür. Normal olarak en fazla 1,05 gr. en az ise 0,75 gr. olmalıdır. Tahlil sonuçlarına göre bu sayılar aşılırsa, hastada şeker var demektir. Örneğin laboratuvar analizinden sonra kan şekeriniz 0,90 gr. Çıkmışsa bu sayı normaldir, yani sizde .şeker yoktur diye sevinebilirsiniz, fakat bu yanlış bir değerlendirmedir. Kan şekeriniz açlıkta normal olabilir, fakat şeker alındıktan sonra uzun süre yüksek kalabilir. Bu durumda, organizmanın şeker düzenlemesinde bir tembellik söz konusudur.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir