Home / Bilgiler / Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Sponsorlu Bağlantılar

Eldeki Yaralar

Yabancı cisimler

Elde yaralanmalara neden olan cisimlerin başlıcaları iğne ve dikenlerdir. Bu nedenle, bu tip yaraların acısını genellikle kadınlar çeker. Sivri cisimlerle oynamayı seven çocuklar da sık sık bu yaralardan alır. Ziraatçıların ve işçilerin aldıkları çivi ve kıymık yaraları da bu kategoriye girer. Ayakkabı tabanından geçen çiviler ayak baş parmağını yaralayabilir. Veya yazlıkta çıplak ayakla dolaşanların ayaklarına diken batarak, yaralanmaya neden olabilir.

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Değişik yaralar

Yabancı cisim yaradan tamamen çıkarıldıktan sonra, yapılacak şey çok basittir. Yaralı parmak üzerine pansuman yapın. Doktorunuzun önereceği bir antibiyotik alarak lokal iltihaplanmayı önlemeye çalışın. Daha önceden yaralanmalara karşı aşılanmamamışsa antitetanik bir aşı yaptırın.

Yabancı cisim yaranın içinde ve dışa dönük bir durumdaysa cımbız yardımıyla dışarı doğru çekin, daha sonra iyice çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda yabancı cisim kemiğe yakın bir durumda olabilir ve çıkarılmasında güçlüklerle karşılaşılabilir. Bu durumda doktoru beklemek gerekir. Yabancı cisim çıkarıldıktan sonra daha önceki yaralanmalarda uygulanan tedaviler yapılabilir (antibiyotik ve antitetanik aşı vb.)

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?
Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Yabancı cismin bir kısmı yaranın derinlerinde kalmış olabilir. Bu durumda cismi dışarıya çekmek için zorlamamalıdır, çünkü bu hem acı verir hem de cismin daha derinlere kaymasına neden olabilir. Yara bir pansumanla kapatılarak, yaralı doktora götürülmelidir. Doktor yabancı cismin yerini (bazen) radyografiye baş vurarak belirlemeye çalışır. Yaranın olduğu yere lokal anestezi yaparak, yaranın ağız kısmını genişletir ve yabancı cismi çıkarır. Bundan sonra tekrar bir radyografi alarak cismin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol edecektir.

Bu yaralar genellikle çok küçük olurlar, az kanarlar ve bu yüzden lokal pansumanların gözle görülür yararları vardır. Asıl tedaviyi antibiyotikler yapar. Yaranın açık olması, mikrop kapacağı endişesini uyandırır. Oysa antibiyotikler ve antitetanik aşılar mikrop kapmayı engellemek için yeterlidir.

Özel lokalizasyon

Tırnağın içine girmiş olan yabancı cisim oldukça acı verir. Bu nedenle çıkarılmadan önce tırnağa lokal anestezi yapılmalıdır.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir