Home / Sağlık / Çocuklar için Evdeki Tehlikeler ve Alınması Gereken Önlemler
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Çocuklar için Evdeki Tehlikeler ve Alınması Gereken Önlemler

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıda üzücü olayların önlenmesi bakımından çok yararlı birkaç öneri sunuyoruz.

İyi sokulmamış elektrik fişleri

Daha çok uzatma fişlerinde ki uçların açıkta kalması durumudur. İyi sokulmamış, yere dokunan elektrik fişleri, çocukların ellerinde ciddi yanıklara neden olabilir

Ütü

Ütü masasının yanından uzaklaştığınız zaman, ütüyü emin bir yere koymalısınız. Unutmayınız ki masanın etrafında ‘Oynayan çocuklar, masayı devirerek yanabilirler. Ütüyü soğuması için, çocuklarınızın erişemeyeceği, yüksek bir yere koymalısınız.

Çocuklar her zaman annelerini taklit ederler. Örneğin siz ütü yaparken, küçük kızınız da bebeğinin elbiselerini ütülemek isteyecek ve bilmeden ellerini yakacaktır. Onun için ütünün yanından uzaklaştığınız an, ya ütünün fişini çekmeniz ya da çocuğunuzu yanınızda götürmeniz gereklidir.

Radyatörler

Çocuğunn, radyatör ile koltuk ya da beşiğin arasına sıkışıp kalırsa ağır şekilde yanabilir. Gereken önlemleri alınız.

Çamaşır makinesi

Topraklı fiş kullanılarak çalıştın İmalıdır, aksi halde makinenin dış metal kısmına hele yalınayak dokunmanız tehlikeli olur. Priziniz duvara sağlam bırakılmalıdır.

Su ısıtıcıları

Saçlara hiçbir zaman şofbenlerin alevi yakınında sprey sıkılmamalıdır. Çünkü sprey alev alarak saçlarınızın yanmasına neden olabilir.

Kağıt uçaklar

Kağıttan uçak yapıp, ev içinde sağa sola fırlatmayı hangi çocuk sevmez? Kağıt uçaklarla oynayan çocuklarınıza yanan gece lambalarına dikkat etmesi gerektiğini aksi takdirde yanabileceğini anlatmanız gerekir.

Sıcak sıvılar

Çocuklar için Evdeki Tehlikeler ve Alınması Gereken Önlemler
Çocuklar için Evdeki Tehlikeler ve Alınması Gereken Önlemler

Bilinmelidir ki, alınacak her önlemin dışında sıcak sıvının deri üzerine dökülmesi, elbise üzerine dökülmesinden daha az zararlı olacaktır. Çünkü, giysi üzerine dökülen sıvı, deri ile daha uzun süre temas edecek ve yanık daha derin olacaktır.

Mangal

Mangal yakmak istediğiniz zaman eğer alkol, benzin ya da gaz yağı kullanacaksanız, genellikle pamuğunuzu bunlara batırıp soğuk tahtaya sürmelisiniz. Ateşiniz sönmeye yüz tutuyorsa alevin

üzerine alkol dökerek canlandırmaya çalışmayınız. Şişe patlayıp, ellerinizi yakabilir.

Öneriler

Eğer elbiseleriniz yanıyorsa ya da birisinin yandığını görürseniz, yerde yuvarlanınız veya yanan kişinin üzerine bir battaniye atınız. Koşmayınız, çünkü koşunca ateş daha çabuk yayılır. Eğer ciddi, yanıklar varsa, deriye elbise parçalarının yapışıp kalmış olabileceğini düşünerek, elbiseleri çıkarmaya çalışmayınız. Yaralıyı en yakın hastanenin acil servisine götürünüz (bu servis gece gündüz açıktır), orada doktorlar gereken müdahaleyi yapacaktır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir