Home / Sağlık / Depresyon Belirtileri Nelerdir?
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Depresyona düşmesi mümkün olmayan kimse yoktur, bunu anlamak için genel tıp dosyalarında kapsadığı yere gözat-mak yeterlidir. Dahası onu iyice tanımalı ve sinir sisteminin diğer hastalıklarıyla karıştırmamalıdır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Bu durum başlıca iki şekilde ortaya çıkar: Psişik ve fiziksel durgunlukla hüzün duygusu, daha hasta yakınmaya başlamadan kendini gösterir. Hastanın özellikle içinde hareketsizlik cansızlık, anlamsızlık görülür. Yüzü adeta maskeye dönüşür. Daha başka belirleyici işaretlerde vardır: yoğun bir halsizlik, nedensiz ağlamalar, çoğu zaman uykusuzluk bazen de aksine dinlendirmeyen letarjik bir uyku hali, sıkıntı, cinsel arzuda önemli ölçüde azalma son olarak da olmadığı halde varmış gibi duyulan organik sancılar, mide ve bağırsak, kaburga, adale ve kalp ağrıları gibi. Depresyonun temel görülen bir belirtisi daha vardır, istemsizlik! Hasta hiçbir şeye ilgi duymaz, yaşama sevinci kaybolmuştur!

Nedenleri

• Siirmenaj, uykusuzluk, sürekli heyecan verici olaylar çoğu zaman tükenmenin kaynağını oluşturur.

• Sorumluluklar, batılı toplumlarda sevgi eksikliği ve rekabet çekişmeleri rol oynar.

• Sinir dengeleri bakımından vazgeçilmez bazı “dayanak noktaları”nı kaybetme hissi çoğu insan.için söz konusudur

• Büyük kitleler daha ilk kez inanılmaz bir “Tanrısız” yaşama deneyimine girişmekte değiller midir? İnsanoğlu Muhammed’e, İsa’ya inanmıştır. Güneşe, fırtınaya putlara tapmış ama daima üstün bir kudretin ve ölümden sonra yaşamanın varlığına inanmıştır

• Büyük kentlerde, şehirlerde yaşama, insanlar arasında ilişki, eksikliği, şehirlerde hüküm süren kayıtsızlık her insana kuvvetli etki yapar. Eskiden insanlar, yaşamaya vakit ayırırlardı. Modernleşme ve endüstrileşme ile birlikte yaşama zevkini önemli ölçüde unuttular.

• Mesafeleri yok eden ve yarım günde Dünya turu yapma olanağı veren uçak da, insana “acizlik” kompleksi vermektedir.

• Bazı psikologlar, duygusal aşkın zayıflayarak yerin i cinselliğe bırakması ve çocukların anne-babaya karşı saygısız davranışlarını da etken kabul ederler.

• Her ne kadar tüm bu hususlar depresyonun kaynağını bulmaya yarıyorsa da, bazı doktorların organik hastalıkları da depresyon nedenleri arasına alan görüşlerini dikkate almak gerekir. Gerçekten, modern çalışmalar insan mizacını ayarlayıcı bir merkezi fonksiyonun varlığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Bu merkezi fonksiyon bizim içgüdüsel ruh halimizi, bir yandan aşırı coşkun, bir yandan da defresif ve ıstıraplı iki kutup arasında oynatabilmektedir. Bu fonksiyonun bozulması, organik ve çoğu zaman kalıtsal nedenlere dayanabilir. Hatta en son araştırmalar x kromozomunda mizacın “kutupsal” değişimlerine karşı bir meyil bulmaya çalışmaktadırlar Bu düzensizlik aynı zamanda şiddetli bir heyecan şokuna, acılı ve uzun bir yoksunluk dönemine veya organik bir zayıflığa karşı tepki de olabilir.

Gelişme

• Depresyon tedavi edilmezse önemli bir tehlike yaratır: İntihar. Bu olasılık çlepresyonu acil bir tıp vakası haline getirir. Bunu doktor bilir Fakat asıl önemli olan çevresinin de bilip, hastayı anlaması, ona yardım etmesi ve tedavinin uygulanmasına özen göstermesidir.

• Bu hastalık tedavi edilirse çok çabuk ve genellikle tamamen iyileşir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon teşhisi kesinleştiği anda doktorun tutumu belli olmalıdır: Düzenli bir anti depresif tedavi azimle başlatılmalı en ufak intihar şüphesi görülürse hasta hastaneye kaldırılmalı, kararsızlık durumunda genel ve özel uzmanlara da başvurulmalıdır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir