Home / Sağlık / Yutkunma Zorluğu Nedenleri ve Tedavisi
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Yutkunma Zorluğu Nedenleri ve Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Yutmada zorluk çekmektir. Nedenleri çeşitli olup, ağırlık derecesi basit sinir bozukluklarından gırtlak kanserine kadar uzanabilir. Yutma engeli her zaman huni şeklinde genişlemiş olan yutağın oluşturduğu “tüp” ve ardındaki yemek borusu üzerinde yerleşir Bu “tüp”e gelen her zarar disphagiaya neden olur.

Nedenleri

Yutkunma Zorluğu Nedenleri ve Tedavisi
Yutkunma Zorluğu Nedenleri ve Tedavisi

• Yutak düzeyinde disphagianın(disfaji) kaynağı, öncelikle ateşli ve ağrılı bir anjinde, bademcik iltihaplanmasında, hatta bademcik aftların da bulunabilir. Teşhis doktor için olduğu kadar, genellikle hasta içinde basittir. Ancak çok kez anjinle karıştırılan aftlar yüzünden, gereksiz yere antibiyotik tedavisine başlanılmaktadır.

•Yutak ve bademcik aftları genellikle kendi kendine geçer, fakat bunun yanında tehlikeli bir disphagiaya neden olarak, özel bir hastane tedavisini gerektirebilir (lisozim, C vitamini, vs.)

Yutkunma Zorluğu Nedenleri ve Tedavisi

• Yutak veya gırtlak kanserlerine gelince, uzman doktorlarca yapılması gereken çok daha ciddi araştırmalar sözkonusudur.

• Yutak düzeyinde disphagianın en büyük nedenlerinden biri de yutak distonisinde görülür Bu durum huni şeklindeki yutak kaslarını çevreleyen tibromların kasılma hareketlerinde aşırılık ve düzensizlikten ileri gelir. Bu (ibromlargenellikle uyumlu bir şekilde kasılıp gevşeyerek yutkunma ve besin yutmayı , kolaylaştırırlar. Normal ve beslenme dışı durumlarda, düzenli ve orta tempoda çalışırlar. Yorgunluk veya nörovejetatif sistemin bozulması durumlarında, yutak kaslarındaki fibromların kasılması aşırı veya düzensiz hale gelerek boğazın sıkılması hissi ile yutma zorluğu yaratır (özellikle yutkunmada güçlük). Buna yutak distonisi veya nörovejetatif yutak distonisi denir.Kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür ve kanser olduğunu sanan hastayı oldukça endişelendirir.

Hiçbir ağır yanı olmayan bu rahatsızlığın tedavisinde sakinleştirici ilaçlar kullanılmalıdır. Kahve ve uykusuzluk bu halin baş düşmanıdır. Yemek sırasında hastanın zihni çok dalmış olduğu zaman sorun görülmez. Normal yutkunma sırasında ise aksine çok güçlük verir.

• Yutaktan daha sonra gelen bir neden de guatrdır. Guatr her zaman yutkunmayı zorlaştırmakla kalmaz, bazı durumlarda bunun gerçek nedenini oluşturur. Zaten gözle görüldüğü için guatrın teşhisi güç olmaz.

• Yemek borusu düzeyinde dispagianın nedenleri çeşitlidir. Burada da sinirsel bir sıkılma veya boğulma belirtileri ile nörovejetatif distoııia kendini gösterir. Başlıca nedenler burada da sempatik ve parasempatik sistem bozuklukları ile yemek borusundaki kas rahatsızlıklarıdır

• Dispagiadan daha korkulu bir durum yemek borusu kanseridir. Bu durumda yutkunma zorluğu daha artar ve yemek yerken çok acı verir Esnek bir tüpe yerleştirilmiş optik bir sistem sayesinde yemek borusunun içi görüldükten sonra teşhis açıklanır.

• Sık rastlanan ve çok kez dispagianın kaynaklandığı bir yemek borusu hastalığı da yemek borusunda çıkan bir torbacığın bir çeşit yemek borusu fıtığı yapmasıdır.

• Son olarak, alınması sakıncalı olan kostik sıvıların yaptığı yemek borusu yanmaları da unutulmamalıdır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir