Home / Sağlık / Rektum Kanaması Makattan Kan Gelmesi
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Rektum Kanaması Makattan Kan Gelmesi

Sponsorlu Bağlantılar
Rektum Kanaması Makattan Kan Gelmesi
Rektum Kanaması Makattan Kan Gelmesi

Ateş ölçmenin çeşitli yöntemleri vardır; Ateşin rektumdan ölçüldüğü Batı Avrupa ve Afrika ülkelerinin çoğunda bu yüzden olan kazalar görülmektedir. Bu kazalara özellikle grip salgınlarında sık rastlanmaktadır. Her durumda, kanama ateş ölçüldükten sonraki saat içerisinde meydana gelir, ancak pek önemli olmadığı zaman kan akışı gecikebilir. Bunda her zaman teknik bir hata söz konusu olup,en sık görüleni termometrenin makata hızla sokulmasıdır. gerçekten de bazı hastalar ateşlerini acayip şekillerde ölçmektedir. Rektal

mukoza az duyarlı olduğu halde bazıları giriş anında hafif bir ağrı duymaktadır. Daha sonra, bazen fazla gelen bir kanama başlamakta, fakat kan rektum içinde aktığından gözle görülmemektedir.

Belirtiler

Kanama odağı rektumun üst tarafında, genellikle anüs çizgisinin 4 ila 6 cm yukarısındadır Bu kazanın tehlikeli tarafı, hastanın çoğu zaman kanamayı fark etmeyip birden halsiz düşmesi veya baygınlık geçirmesidir fakat genellikle anüsten biraz kan kaybeder ve o zaman hemen bir doktora başvurması gerekir. Kanama safhasında muayene bazen zordur. Aniis kopun yerleştirilmesinden

başlayarak, doktor lezyonu bulmak içir, hızla gelen kanı kurutmak ve temizlemek zorundadır. Dışarı çok az bir kanama olsa da rektum hacminin büyük olduğunu kanın burada toplanabileceğini göz önüne almak gerekir.

Lezyon, mukozalı bir görünümde olup tırmık izine benzer ve merkezi pıhtılaşmıştır. Kanamanın daha farklı nedenleri de olabilir; örneğin basur memeleri veya rektum ateşlenmesi. Fazla kan gelmesi durumunda hemostatik bir maddeye batırılmış gazlı bezle kompres yapıp, yarayı tamponlamak gereklidir. Kan değiştirme veya reanimasyon durumları ender görülür; olayların çoğunda pıhtı kendi kendine oluşarak kabuk bağlar.

doktorlar tarafından halka aktarılması zorunlu görülmektedir; termometre ancak kullanma talimatıyla birlikte satılmaktadır. Her biri farklı derece gösteren ayrı cins termometreler yerme bir tek cins termometrelerin yaygınlaştırılması çok daha yararlı olur. Burada, ailece kullanılan termometrenin enfeksiyon kaynağı olabileceği ve ağız vücudun iç sıcaklığını daha iyi yansıttığı halde ateşin rektumdan ölçülmesinin anlaşılmadığı da eklenmelidir. Diğer yandan, okunması zor ve kullanımı elverişsiz olan civalı termometreler yerine, tek cins ve çok daha duyarlı termometreler çıkmak üzeredir. Kuşkusuz zamanla bulunur kullanılarak, böyle tehlikelerin önüne geçilecektir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir