Home / Bilgiler / Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları

Sponsorlu Bağlantılar

Deniz mahsullerinin bulaşıcı olmasını açıklayan değişik faktörler vardır. Kabuklu deniz ürünleri, deniz altındaki doğal barınaklarda ve haliçlerde, yani durgun suların ve deniz sularının birleştiği yerlerde yaşarlar. Suların kirliliğinden dolayı içinde çeşitli mikropların yaşadığı bu tür deniz ürünlerinden yiyenler, bu mikropları kapma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Midye, istiridye gibi bu cins ürünler, büyük miktarda su emerler ve pislikleri konsantre ederek biriktirirler.

Bilinen organizmaların dışında, bu ürünlerde çeşitli enfeksiyonlara neden olabilirler. Bunlar bakteri veya virüslere bağlıdır.

Bakteriye bağlı enfeksiyonlar Salmonelloz (ateşli tifo ve paratifolar):

Çiğ veya yeterince pişmemiş olarak yenen kabuklu deniz ürünleri ateşli tifonun ana nedeni olabilirler. Bu ürünlerin tüm yenen çeşitleri, aynı tehlikeyi yaratabilir. Propilaxi maddesi bakımından eh zengin yerleri, kabukların uzamış olan kısımla, .tiır. Haliçlerden ve liman sularından toplanan kabuklu deniz ürünleri salmonelloz

denen mikroplarıyla zehirlenme ve mide – bağırsak enfeksiyonlarını da yaparlar. Klinik tabloya göre 8 – 12 saat arası bir kuluçka devresinden sonra, 38

– 3.9° ateşle birlikte bulantı ve kusmalar karın ağrıları ve yoğun bir ishal görülür. Genellikle 2-3 gün sürdükten sonra iyiye dönmeye başlar,

– Kolera ve parahemolitik vibromlu gastro – enterit: Bu tür ürünlerde kolera mikrobunun yaşayıp yaşamadığı henüz açıklık kazanmamıştır. Ancak bu mikrop, iki ilâ beş gün deniz ürünlerinin belli ortamında/1 – 2 hafta boyunca da dondurulmuş halde yaşayabilir Kolera hastalığının bulunduğu bölgelerde bu mikrop aynı zamanda deniz ürünlerinde de yaşıyor demektir. Sulardan kaynaklanan salgınlarla bulaşırlar.. Parahomolitik vibromlar, mide ve bağırsaklarda zehirli enfeksiyonlara ve ateşli akut gastro – enterite neden olabilirler. Bu mikrop daha çok sıcak, tuzlu ve toprak artıklarıyla kirlenmiş kıyı sularında yaşar. Gastro-enterit ■salgınları böyle gözlenmiştir.

– Bağırsaklarla ilgili diğer enfeksiyonlar:

İçinde bağırsak mikroplarının yaşadığı kabuklu deniz ürünlerinin yenmesi, akut enterite yol açabilir Bu rahatsızlık geçici olup ilerde tekrarlanmaz.

– Stafilokok zehirlenmeleri: iyi sterilize edilmeden konserve olmuş veya hazır-

lanırken mikrop kapmış olan deniz ürünleri stafilpkok zehirlenmelerine neden olabilirler.

– Havasız yerde oluşan zehirli enfeksiyonlar: Birçok balık çeşitlerinin bağırsaklarında bulunmuş olan mikroplar, aynı zamanda kabuklu deniz ürünlerine de bulaşabilirler. Bu yüzden bu ürünlerin. pişirilmesi sırasında çok dikkatli davranılmalıdır.

Virüs enfeksiyonları

insan tarafından idrar veya dışkıyla atılan bütün virüsler, -deniz suyunda1, midye ve istiridyelerde yaşayabilirler, Bunların yaşadıkları midye ve istiridyeler kısa süreli salgınlar halinde virüs enfeksiyonlarına neden olabilirler. Bu ürünler aynı zamanda karaciğer enfeksiyonu da yaparlar.

Kirli deniz ürünlerinden geçen diğer hastalıklar:

Kıyı bölgelerinde denize dökülen civa, kurşun, mazot gibi maddelerin deniz ürünlerini kirletmesi halkı bu konuda ciddi olarak endişelendirmektedir. Bu yüzden zaman zaman kitle halinde zehirlenmeler görülmüştür. Bu ürünlerin yenmesinden sonra birkaç saat sürebilen ve kendi kendine geçen, zararsız göz ve sindirim bozuklukları da olabilir. Buna karşılık, çok daha ender olarak bu tip ürünlerin yenmesi sonucu bazen ölümle biten felç olaylarına neden olabilirler.

Öneriler:

Deniz ürünlerini yedikten sonra mide ağrıları hissederseniz derhal doktoru aramanız gerekir. O da size antibiyotik yazacaktır. Herhangi bir deniz ürününü yemeden önce koklamayı unutmayınız En ufak bir şüpheli koku duyarsanız, yemeyiniz. Ancak mikroplu ürünlerin çoğunda özel bir koku duyulmaz.

Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları
Kabuklu Deniz Ürünlerinin Enfeksiyonları
SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Eldeki Yaralar Yabancı cisimler Elde yaralanmalara neden olan cisimlerin başlıcaları iğne ve dikenlerdir. Bu nedenle, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir