Home / Bilgiler / Yılan Isırmaları
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Yılan Isırmaları

Sponsorlu Bağlantılar

Yılan Isırmaları

Tanımadığınız ülkelerde bulunduğunuz zaman oranın halkından gerekenleri öğrenip, ona göre önlem alınız ve özellikle yanınızda bir ilkyardım çantası ile serum bulundurunuz. Arabanızda bırakıp çıkmayınız.

Bu serumları iyi tanımak ve tehlike gösterebilecek ülkelere veya şehirlere beraber götürmek lazımdır.

Ipser V aşısı

• Almanya, Ingiltere, Belçika, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz ve İsviçre’de yaşayan “vipera aspis, vipera berus” türü

engerek yılanlarına karşı.

Yılan Isırmaları
Yılan Isırmaları

Angola, Cüney Cezayir, Suudi Arabistan, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Mısır, Etiyopya, Cana, Cine, Yukarı Volta, Libya, Malawi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Uganda, Sierraleone, Somali, Sudan, Tanzanya, Toga, Tunus’un güneyi, Zaire, Zambiya’da yaşayan “bitiş, echis ve naja” türü zehirli yılanlara karşı yapılması gereken aşılardır.

Avrupa Ipser aşısı

• Avusturya, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Romanya, Çekoslovakya ve Türkiye’nin Avrupa yakasında yaşayan “vipera aspis berus” engerek yılanlarına karşı kullanılır.

• Angola, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Fildişi sahilleri, Etiyopya, Gana, Cine, Kenya, Malawi, Mozambik, Nijerya, Uganda, Sierra -Leone, Sudan, Somali, Tanzanya, Zaire ve Zambiya’da yaşayan “dendroaspis”

yılanlarına karşı kullanılır.

Zehire karşı yapılan A.N aşısı

– Cezayir, Suudi Arabistan, Mısır, Yukarı Volta Libya, Mali, Marok, Moritanya, Nijer ve Tunusta yaşayan “cerastes, lebetina” yılanlarına karşı yapılır.

– Birmanya, Kamboçya, Sri-Lanka, Çin, Taiwan, Hindistan, Endonezya, Laos, Pakistan, Filipinler, Tayland, Tibet ve Vietnam’da yaşayan “hint kobraları ve bungarus’lara karşı yapılır.

Ortadoğu, Afganistan, İran, Irak, İsrail, Lübnan, Suriye ve Türkiye’nin Asya yakasında yaşayan “vipera cerastes, eshis ve naja” yılanları için zehir öldürücü olarak yapılır.

Dikkat

Engerek yılanının zehiri, vücudun değişik yerlerine yayılarak, çeşitli reaksiyonlar gösterir. Bu zehirler kanama yapabilir, sinir sistemini etkileyebilir

veya ısırılan yerdeki dokuları öldürebilir. Onun için ısınlma anında, yaralı derhal yere yatırılmalı ve zehire karşı aşı yapılmalıdır. Eğer yanınızda aşı yoksa, yaralı derhal bir hastaneye kaldırılmalıdır.

Yapılacak İlkyardım

Yılan ısırmalarında iyileşme asıl olarak erken tedavi ve zehire karşı kullanılan serumun titizlikle seçimine bağlıdır.

Yarayı yarmaktan ve emmekten kaçınılmalıdır

Tek tedavi yolu ısırmadan sonra en acil şekilde ilgili zehir giderici serumun iğneyle zerkedilmesidir. Isırmayı izleyen ilk saatlerde bir doktorun gelebilme durumu yoksa, serum enjeksiyonu çevreden bir kişi veya bir sağlık memuru tarafından yapılabilir.

Yapılacak hareketler

• Batı Avrupa ülkelerindeki yılanlar “vipera” cinsinden oldukları için sorun basittir:

– Yılan zararsızdır ve şunlar kullanılır:

– Gerek Merieux Enstitüsünün zehir giderici serumu (4 mİ. şırınga ampulu)

– Gerek Pastör Enstitüsıinünün İpser 5 denen serumu. Bunların ikisi .de

başarılıdır. Yapılacak ilk hareket zehirin dağılmasını önlemek için ısırılan organı hareketsizleştirmektir. Eğer ısırmadan hemen sonra müdahale edilirse, yapılan enjeksiyonun yarısı ısırılan yerin etrafındaki deriye, diğer yarısı da organın köküne enjekte edilmelidir.

Eğer ısırmanın üzerinden 30 dakika fazla geçmişse o zaman ısırılan yerin etrafına 1 ampul, ısırılan organın köküne de 1 veya 2 ampul enjekte edilmelidir.

Isırmanın üzerinden 8 saat geçmişse, serumun yararı yoktur, çünkü sadece zehiri oluşturan proteinleri nötralize ederek etki yapabilir. O halde bu proteinler organizmada bradikinin ve bileşiklerini serbest bırakmadan serum etkisini yapmalıdır.

Önemli not: Kişinin ağırlığı zerkedile-cek serum miktarını etkilemez; bir çocukla bir yetişkine yapılacak serumun dozu aynı olmalıdır.

Zehir giderici serumlarda bu tür kazalar için at serumu kullanıldığından, her zaman Bedradka yöntemi uygulanmalıdır. Serumun önce 1/10 cm3’ü deri altına enjekte edilir, geri kalan doz, 2 saat sonra verilir.

• Sıcak ülkelerde yılanlar çok daha tehlikeli olup, gitmeden önce Pastör

Entitüsü gibi uzman kuruluşlardan, gidilecek ülkelerde bulunabilen çok çeşitli sürüngenlere karşı götürülecek serumlar hakkında bilgi alınmalıdır. Isırılmalarda, yaralının kol veya bacağına derhal bir destek bağlanarak hare-ketsizleştirilmelidir (destek büyük dikkatle bağlanmalıdır). Eğer mümkünse yara dezenfekte edilmelidir. Yaralı organ su ve buz dolu bir kabın içine sokularak zehirin dağılması önlenmelidir. Yaranın çevresine 5 mİ.’Iik yakın bir adaleye de 15ml.’lik serum zerkediiir. Adale iğnesinden 5 dakika kadar sonra, destek çözülür. Olabilecek şokları önlemek için, ayrıca adaleden 1-2 ampul kortizon da vermek yararlı olur. Bundan sonra hasta, bacağı mümkün olduğunca hareket ettirmeden, en acil şekilde hastaneye kaldırılacaktır

Isırılan yerin yarılması düşüncesi bugün bırakılmıştır, çünkü bu uygulama zehirin yayılması ile enfeksiyon tehlikesini artırır. Yaranın emilmesi ise iyi sonuç verse bile, emen kişinin ağzında en küçük bir yara varsa bu kez onun için zehirlenme tehlikesi yaratır.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Elde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Eldeki Yaralar Yabancı cisimler Elde yaralanmalara neden olan cisimlerin başlıcaları iğne ve dikenlerdir. Bu nedenle, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir