Home / Sağlık / Ölüm Tanısı Nasıl Konur?
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Ölüm Tanısı Nasıl Konur?

Sponsorlu Bağlantılar

Gerçek Ölüm

ölümün tanımı

Ölüm Tanısı Nasıl Konur?
Ölüm Tanısı Nasıl Konur?

Yaşamın asıl özelliği kendisine sorulduğunda Eflatun, şöyle cevap vermişti: “Ölüm… Bir insanın öldüğünü, onun artık yaşamadığını söylemekten başka nasıl ifade edebiliriz?” Bu cevap yanlı şdeğil ama, tatmin edici olmaktan uzaktır Bunun zaten gözle görülen bir durum olması, ölümün gerçek tanımı konusunda belli bir bilgisizliği ortaya koymuyor mu? Getirdiği felsefi düşüncelerin ötesinde, ölüm olayı doktor için problemli bir durumdur. Gerçekten de, bir insanın ölmüş olduğuna karar vermek doktorun işidir Bu probleminin çözümü oldukça zordur:

• Eğer hasta koma halinde ise, görünüşte ölmüş fakat, reanimasyonla hayata döndürülmesi mümkün olan insanla bir veya daha çok hayati noktası tahrip olmuş gerçek ölüm halindeki insanı birbirinden ayırmak gereklidir.

• Diğer taraftan ölünün bir organı nakledilecekse, bu organın bozulmaması için ölümden sonra hiç vakit geçirmeden nakil yapılmalıdır. Onun için kişinin ölümünün kesin bir şekilde belirlenebilmesi gerekir.

Ölen bir insanın bütün fonksiyonları aynı anda kesilmez, çünkü bütün organlarla hücreler aynı anda ölmez Bazıları bir süre için elverişsiz koşullarda yaşayabilir

Ö halde ölüm canlı organizmanın çeşitli elemanlarını birleştiren bağların birbirinden kopması olarak kabul edilir. Bu kopma vücudun ana fonksiyonlarından bir veya daha fazlasını kaybet-

mesi ile olur.

O ana kadar iyi olup da, kalbi- ve solunumu aniden duran bir kimseye yapılacak canlandırıcı hareketler de fayda vermiyorsa, o kimsenin ölmüş olduğu söylenebilir (kan dolaşımı durduğu için hücrelere oksijen gitmez ve ciğerlerde oksijen yenilenmediği için 4 dakika oksijensiz kalan hücreler anında ölür).

Buna karşılık, koma halindeki hastalarda bu işaretler yeterli olmayıp kesin bir ölüm anlamı taşımazlar, bu tür hastalarda böyle durumlar görülürse de bazı şartlarda canlandırılmaları mümkündür.

ölümün belirtileri

O halde, doktor kişinin ölü olduğuna karar vermek için, birçok kriteri

– Kasların gevşemesi;

– Duyarlılığın tamamen yokolması;

– Dolaşımın durması;

– Deri altına floresan bir madde enjekte edilerek, göz kontrol edilir

verirse, hâlâ vücutta kan dolaşımı var kararsızlık sürüyorsa ve olay hastanede

si ise, bir insanın ölümüne karar vermek için yeterli değildi:’

kararı vermek daha zordur

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir