Home / Sağlık / Salpenjitler
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Salpenjitler

Sponsorlu Bağlantılar

Salpenjit rahim veya fallop (döl yatağı) borularından birinin akut veya kronik iltihaplanmasıdır. Bir tek boruda veya iki tarafta birden görülebilir. Enfeksiyonun çıkış noktası hemen her zaman rahimdir.

Nedenleri

Bu enfeksiyonun iki büyük nedeni blenoraji (bel soğukluğu) ve çocuk düşürmedir. Ancak artık çocuk düşürmeler oldukça seyrekleştiği için blenoraji salpenjitlerin tek büyük yol açıcı etkeni durumundadır.

Daha seyrek nedenler arasında tüberküloz, kolibasiloz, ürogenital trikomo-naz, frengi, spiraller ve rahim muayeneleridir.

Belirtileri

Salpenjit arada bir kesilen şiddetli karın ağrısı krizleriyle ortaya çıkabilir veya hastanın günlük etkinliğini engellemeyecek şiddette ağrılarla gelişebilir.

Bu belirtilere çoğu zaman adet düzensizlikleri, genital kanamalar, ateş ve sindirim bozuklukları eklenir. Tedavi edilmeyen salpenjitin sonu kötü biter. (Rahim borusu tıkanır ağer salpenjit çift taraflı ise mutlak kısırlık olur.)

Bazen boru kanla (hemotasalpinks), irinle (pyosalpinks) ya da açık ve aseptik bir sıvıyla (hydrosalpinks) dolar.

Cinsel Hastalıklar ve Kanal İltihaplanmaları

On yıldan beri ateşli, viral veya parazite bağlı bulaşıcı cinsel hastalıkların oranı artmıştır. Bu hastalıklar çok genç, hatta genital yaşamı henüz başlamamış kadınların cinsel organlarına girerek çok kez kısırlık yapıcı salpenjitlere yol açmaktadır.

Bulaşıcı cinsel hastalıklar örnek olmak üzere, şu üç rakkamı hatırlatmak yeterlidir. Amerika’da yılda 3 milyon, Fransa’da 500.000, gonooksi olayı tedavi edilmekte, Brezilya’da hergün 7.000 yeni olay türemektedir. Bu hastalıklara trikomanas enfeksiyonlarının yayılması, spiral kullanımı ve rahim muayenelerinin artması da eklenirse, hafifte olsa devamlı olan karın ağrıları duyan bir kadının doktora başvurması zorunlu olmaktadır. Kesin teşhis yolları doktora aittir: Elle yoklama, kan sayımı, sedimantasyon hızını ölçme ve özellikle kolioskopi (bağırsak muayenesi). Rahim yollarının muayenesi, veya röntgeni bu durumda pek önerilmez, çünkü enfeksiyon yayılabilir.

Tedavi

Derhal kuvvetli ve uzun bir tedaviye geçilmeli, iki çeşit antibiotik yanında eğer hastalık yayılmış değilse bazen kortizon tedavisi uygulanmalıdır.

• Akut salpenjitlerde eğer borular tıkanmamışsa ve antibiotik tedavisi bakteriolojik tahliller yanında hızla ve geniş şekilde uygulanır, uzun süreli bir kortizon tedavisi ile birleştirilirse hastalık iyiye gider. % 45 ila 50 arasında tam iyileşme beklenebilir.

• Eğer ağır lezyonlar oluşmuş, teşhiste gecikilmiş ve yetersiz tedavi uygulanmışsa durum çok daha kötüdür. (Ağrının hafiflemesi veya kaybolması yüzünden tedaviyi kesen kadınlarda) En büyük tehlike kuşkusuz günümüzde giderek önlerindeki karanlık geleceğin farkında olamayan genç kızlarımızın başına gelen kısırlıktır. Kanal mikrocer-rahisi, sağladığı bütün birleştirme olanakları ve ameliyat sonuçlarının olumluluğuna rağmen, mukozanın kalitesini değiştiremez.

önemli not

Cinsel eğitim programları, bulaşıcı cinsel hastalıklar konusunda, gereken bilgileri içermeli, böylece gençler bilmedikleri ya da bilerek ihmal ettikleri bu hastalıkların sonuçları hakkında uyarılmalıdır.

Salpenjitler
Salpenjitler
SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir