Home / Sağlık / Stomatitler (Ağız İçi Yara)
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Stomatitler (Ağız İçi Yara)

Sponsorlu Bağlantılar

Ağızda bir sıcaklık hissi ve tükürük salgısının çoğalmasıyla başlar. Ağız mukozası kızarır, şişer ve hızla grimsi bir tabakayla kaplanır. Çiğneme zorlaşır ve nefes kokabilir. Bazen çenenin altında ufak bir beze ve hafif ateş görülür. Tehlikeli birşey olmadığından telaşa gerek yoktur, ancak sıkıcı bir durum olduğu için çabuk davranılma-lıdır.

Nedenleri

Nedenleri çok çeşitli olup, bunlar ağız içinde elektrik potansiyelleri ayrı olan metalik parçaların oluşturduğu galva-nik aksiyonlardan (bazı metalik diş protezleri), mikrobik iltihaplanma ve zehirli bir maddeye karşı reaksiyona (civaya bağlı stomatit) kadar gider. Diğer taraftan stomatit içinde rolleri tartışılmaz olan şekerle, kızamık ve tifo gibi bazı ateşli hastalıklar, özellikle de organizma savunmasız olduğundan ağızdaki mikropların en zararlı olabildiği kan hastalıkları da vardır. Agramülositoz (hat ve ateşli bir hastalık olup, mukoza – ağız ve genital organlarda geniş nekrotik yaralar yapar, akut lösemiler bunlardandır.

Bir takım civa tedavileri ile özellikle kansere karşı kimyoterapi bu nedenler arasındadır.

Bununla birlikte, stomatitlerin çoğu bakteri veya parazitlere bağlı olup, her iki durumda da dişlerin rolü öncelik taşır.

Bakteriyel Stomatıtler

Bakteriyel stomatit çoğunlukla tek taraflı olup, orta çizgiden hafifçe taşarak köpek dişi hizasına kadar

gider. Diş etleri, dişler arasında küçük parçalar halinde şişer, kızarır ve düşerler.

Fırçalama sırasında diş etleri bolca kanar. Stomatit dile, yanakların iç kısmı ve damağa geçerek bütün ağızda yayılabilir.

Önleyici tedavi

Stomatite karşı titiz bir temizlikle ağzınızda diş taşları oluşmasını önlemeye çalışmalısınız. (Bu taşlar dişlerin çıkış yerine yapışmış bakteri birikimi ve polisakaritlerden oluşmuşlardır.) Dişlerinizi fırçalamalı, çalkalamak ve yıkamalısınız. Aynı zamanaa çürükleri ve onlardan gelecek komplikasyonları hızla tedavi ettirmek gerektiğini unutmamalısınız.

Tedavi

Eğer stomatit yerleşmişse bir mide veya diş hekimine görünmeniz gerekir. Diş hekimi antiseptik sıkarak ağzınızı temizleyecek ve ince bir spatula yardımıyla diş etlerinizi trikolasetik veya kromik asit solüsyonu sürecektir. Son olarak, çoğu zaman ağır durumlarda doktorun önereceği yüksek dozda antibiotiklerde kullanılmalıdır. Parazite Bağlı Stomatitler

Bu durumda bağırsak parazitlerinin uzaktan yaptığı etkiler sözkonusudur. Bu parazitler arasında trikosefaller, askaris, tenya, amipler, ankiloston ve trichomanaslar sayılabilir. Hastalığın tablosu hemen hemen mikrobik stomatit ile aynıdır. Yalnız eğer doktorunuz kan sayımı yaptırırsa akyuvarların bir çeşidi olan eozinofil sayısının çok artmış olduğunu görecektir.

Tedavi

Parazite bağlı stomatitin tedavisi, bakteriye bağlı olanın aynıdır: yerel olarak lezyonların ve yol açıcı faktörlerin bulunduğu yerlerde (ağız temizliği), genel olarak da bakteriye bağlı stomatitlerde en etkili olan antibiotik-lere başvurularak bunlar iltihabın derecesine uygun dozlarda kullanılacaktır. Aynı zamanda, bağırsak parazitleri için de ayrı bir tedavi uygulanacaktır. O halde, dışkı tahlil edilip parazitin cinsi teşhis edildiği zaman bir dahiliyeci veya parazit uzmanının görüşü alınmalıdır. Eğer hastalığın tekrarlanması istenmiyorsa bu tedaviyi uygulamak şarttır.

Sonuç olarak

Bakteriye ve parazite bağlı stomatitie-rin benzer belirtileri olup, her ikisi de ağızdaki mikroplar ve dişlerin varlığıyla ilgilidir.

Stomatitler (Ağız İçi Yara)
Stomatitler (Ağız İçi Yara)

Bu nedenle genel bakımda, özel olarak ağız ve diş bakımındaki gelişmeler

sayesinde dişlerin en mükemmel şekilde temizlenebilmesi, bu tip rahatsızlıkları gözle görülür şekilde azaltmıştır. Ceniş çapta kullanılan antibiyoterapi, stomatitlerin gelişme tablosunu değiştirmiş ve saf dışı etmiştir.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir