Home / Sağlık / Tortikoli
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Tortikoli

Sponsorlu Bağlantılar

 

Tortikoli kelimesi latince bükük boyun anlamına gelen “tortum kolum” dan gelmektedir. Boynun bir miktar tutularak başın duruşunun bozulması birçok hastalıktan kaynaklanabilir. Fakat genel olarak tortikoli derken sözü geçen adale tortikolisidir. Devamlı olan bu tortikoli boynun her iki tarafından mastoid apofizden sterumunun üst ucuna kadar uzanan sternokleido-mas-toidien denen uzun adalenin çekilmesinden ileri gelir. Bu adalenin tek bir yandan çekilmesi başı, ağrıyan tarafa doğru eğerek bükülmeye zorlar ve yüz ters tarafa çevrilir. Baş o pozisyonda tutulup kalır ve hasta kımıldatmaya cesaret edemez (hatta kımıldatamaz bile) Çünkü adale kasılmış durumdadır

ve başın en ufak hareketi dayanılmaz bir acı verir.

Nedenleri

Tortikoli
Tortikoli

O halde tortikoliyi bir eklem hastalığı olarak kabul etmek mümkündür. Gerçekten, daima tortikolinin kaynağında bulunan boyun omurları düzeyinde bir artroz veya romatizma, ilgili boyun sinirini azdırarak ağrı yapar. Bu sinirsel ağrı çevre adalelerde kasılmaya yol açarak ağrılı boyun eklemlerini felce uğratır. İşte bu uzayan kasılma, adale çekilmesiyle devamlı kasılmaya dönüşerek tortikoliye neden olur.

Ne yapmalı?

İlk olarak doktora haber verilmelidir. Bu arada ağrınızı hafifletmek için için ihmal edilmemesi gereken birkaç çare

ez

bulunmaktadır: sıcaklık, aspirin ve yumuşak masajlar

Yetişkinlerde alınacak 0,5 g, dozundaki aspirin, özellikle boyun da sıcak tutulursa ağrıyı bir miktar hafifletir, (sıcak su torbası veya nemli sıcak kompresler). Daha sonra, boynu merhemle veya merhemsiz hafifçe ovunuz, ovarken kulağın arkasında (mastoid) sternmun üst ucuna uzanan sterno-kleio – mastoidien adalesinin yolunu izleyiniz. Doktor ilk önce yumuşak bir yastıkla sırtüstü uzanarak dinlenmenizi önerecek ve romatizma, iltihap giderici ve antialjik ilaçlar yazacaktır. Günümüzde bu etkilerin tümünü birden içeren bir dizi ilaç piyasada bulunmaktadır, ancak bu ilaçların kullanımı hassas, hatta mide veya böbrek lezyonu olanlar için tehlikelidir. O halde eğer mide ülseriniz, kanamalı rektokolitiniz, safra kesesi veya böbrek rahatsızl’ğınız olup da tortikoli için çağırdığınız doktor kendi doktorunuz değilse, ona diğer yandan çektiğiniz rahatsızlıkları da bildiriniz.Bazen doktor ağrılı bölgeye % 1’lik kovokain solüsyonu sızdırmaya çalışır, fakat sonuç pek parlak olmaz. Aslında, tortikolinin gelişmesini gözlemek için doktorun istediği boyun omurları röntgeni çektirilerek, sonuç beklenmelidir. Bu röntgende ya boyun omurgasının kusurlu olarak bükülmesi (skolioz, dikilme, ters bükülme) ya omurga çarpılmaları meydana getiren omurlarda artroz lezyonları, belkemi-ğinde sinirlerin çıktığı omurlararası boşluklarda daralma, ya da kabaca papağan gagası denilen kemik osteofit-ler görünecektir. Omurga bükülmesi kusurları masaj ve beden eğitimi, artroz lezyonları ise romatizma giderici tedavi gerektirir.

Son olarak, tortikolinin çok ağrılı ve geçmez olduğu durumlarda, baş ve boynu sabitleştirmeye yönelik bir cins korse olan minerva kullanımına başvurulması gerekecektir. Daha yakın zamana kadar ağır ve taşınması hoş olmayan alçılı minervalar kullanılmaktadır. Minerva 24 saat kadar sonra ağrıların kesilmesini sağlar. 5 ila 15 gün arasında yerinde bırakılır ve çıkarıldıktan sonra masaj seansları ile beden hareketlerine başlanır.

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir