Home / Sağlık / Vücutta Titremeler
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Vücutta Titremeler

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ateş gibi, titreme de kendi başına bir hastalık değil, doktorun kaynağını bulması gerektiği bir hastalık belirtisidir.

Geçici titreme: Aşırı kahve alındıktan sonra görülebilir. Çok belirsiz olan bu titreme çevre tarafından farkedilmez, sadece hasta tarafından hissedilir.

Şiddetli bir heyecandan sonra gelen titreme: Bu titreme halsizlik, bacak

titremesi ve kalp atışlarının bariz bir şekilde hızlanmasıyla birlikte görülür. Genellikle nedenine çok sık bağlı olup birkaç saat içinde kaybolur. “Yatrojenik” titreme: Yani ilaç almadan dolayı oluşan titreme özellikle iştah kesiciler, yüksek dozda C vitamini, tiroid bileşenleri ve tiroksin ile bazı sinir yatıştırıcı ve aynı zamanda ağrı kesici hapların alınmasından sonra görülür. ‘

İhtiyarlık titremesi: Her yaşlı kimsede görülmemekle birlikte, genellikle 60 yaşından sonra başlar. El ve ayaklara özellikle de ellere hakim olan bu titreme, şiddetlenerek kötürümlük yapabilir (yemeği ağıza götürürken). Eylem sırasında oluşan bu titreme dinlenirken önemsiz olup en ufak

harekette şiddetlenir. Yaşa bağlıdır ve başa vurduğu zaman az çok devamlı bir titreme yapar. Bu titreme beyinde bazı kısımların sertleşmesinden ileri geldiği için, tedavisi çok zor ve genellikle etkisizdir.

Hipertiroidi titremesi: Hipertiroidi, tiroid bezinin çok fazla harmon salgılamasına bağlı bir hastalıktır.

Tipik olarak, ağır bir psikolojik şokun ardından 25 yaş civarındaki genç kadınlarla birlikte, tiroid bezinde bir adenoma (veya kist) bağlı olarak her yaşta görülebilir. Tiroid kanseri ise ender olarak hipertiroidi belirtileri gösterir. Hızlı ve durmak bilmeyen bu titremenin yanında bir dizi uyarıcı belirti görülür: kalp hızlanması, çarpıntı, aşırı yorgunluk, ishal, ısıya dayanamama, üst göz kapağının kasılması, aşırı terleme (özellikle eller nemlenince), bazen de ekzoftalmi (gözün dışarı doğru fırlaması). Hipertiroidi hastalığına yakalanmış kadınlar asabi, kesik ve çok hızlı konuşan, elleri nemli ve gözleri çok büyük gözüken kadınlardır. Sık rastlanan bu hastalığın, gerek tıbbi gerekse cerrahî yoldan kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebildiği bilinmelidir.

Parkinson hastalığına bağlı titreme: Bu

hastalık, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülebilir. Çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Beyindeki “locus niger” veya “kara bölge” denen kısımda pigment azalmasından ileri gelir.

Tedavisi bir dizi yararlı ilaçlara dayanır.

Parkinson titremesi dinlenme sırasında görülen ince, hafif, durmak bilmeyen bir titreme olup hareket ve uyku sırasında kaybolur. Heyecan ve zihinsel yoğunluğun azdırdığı bu titremeler daha çok eller bölgesinde yoğunlaşarak klasik para sayan tip görünümünü verir, bacaklara indiği zaman ise hasta ayak temposu tutar gibi görünür.

Genel felç titremesi, frengiden kaynaklanır ve çok ender görülür.

Wilson hastalığı titremesi: Eller belli bir duruşta uzatıldığı zaman bilekte başlar, çok çabuk yayılır ve devamlı olarak normal hareketleri engeller. “Siroz” ya da karaciğer sertleşmesi ile birlikte, hareket kabiliyetinin azalması ve göz korneasını çevreleyen yeşil bir halka ile belirlenir.

Plaka halinde sertleşerek titreme : Hareket sırasında görülür ve devamlı değildir.

Beyin titremesi: Hızlı, devamlı ve yüksek şiddette olup, başka belirtilerle birlikte (yürüme bozuklukları, ayakta durma ve hareket zorlukları) beyincikte yoğunlaşır.

Vücutta Titremeler
Vücutta Titremeler

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Hayati Tehlikeler

Hayati Tehlikeler

Tehlikeli Yaralar Akılda tutulması gerekenler • Tetanos aşısı olmamış veya gününü geçirmiş kimselerde görülen her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir