Home / Sağlık / Kurtlar : Tenya
SPONSORLU BAĞLANTILAR

Kurtlar : Tenya

Sponsorlu Bağlantılar

Tenya dendiği zaman, genellikle söz-konusu olan sığır tenyası ya da domuz tenyasıdır. Yassı vücutlu, erselik olan bu kurtlar tutunma organları taşırlar (vantuz veya çengel) ve vücutları halkalara bölünmüştür.

Sığır tenyası

Fransa’da en sık rastlananıdır. Yetişkin olanları 4 ila 5 m. uzunluğundadır. Başları armut şeklinde olup 1 ila 2 mm. çapındadır. Çengelli değildirler, fakat 4 tane yuvarlak vantuzları vardır. Vücutları 2000’e yakın halkadan oluşmuştur. Sondaki yaşlı halkların enleri daha az boyları daha uzundur.

Bunlar kendi kendilerine koparak halka zincirinden ayrılır, bağırsaklardan anüse, geçip, dışkı yoluyla vücuttan atılırlar.

Tenyası olan bir kişi, bu halkaları elbise veya çarşaflarında bulduğu zaman tenya taşıdığını bilmelidir.

Tenyanın insana geçmesi

Tenya yalnız bir parazittir, çünkü vücuda ilk giren özel bir bağışıklık ortamı yaratarak İkincisinin gelişmesine engel olur. Dışarda ise halkalar açılarak binlerce yumurtayı serbest bırakırlar. Bu yumurtalar özellikle otların içinde dağılırlar.

Sığırlar tarafından yutulan bu mikros-kopik yumurtalar (30 u kadar) altı çengelli bir embriyon (dölüt) çıkarırlar.

Bu dölütler bağırsak duvarını aşar, kana karışarak sıra ile kalbe, ciğerlere ve adeleleri çevreleyen yağlı dokulara geçer ve oralarda sistiserk denen küçük keseciklere dönüşürler

Üç dört ay sonra, sistiserk olgunlaşır ve kötü bir koku yayar. Tenya çiğ ya da iyi pişmemiş sığır etinden insan vücuduna geçer. Larva mide içinde serbest kalır. Başı dışarı çıkarak ince bağırsağın mukozasına yapışır. Halkaları bir bir gelişir ve kurt 2-3 ayda büyür.

Zararları

En sık görülenleri mide ve bağırsak bozukluklarıdır.

İştah artması veya aksine iştahsızlık, mide içinde veya bağırsakta ağrılar, bulantı, kusma, ishal veya kabızlık yapabilir. Çocuklarda sinir rahatsızlıkları ve hatta sara krizlerine benzer durumlar görülebilir.

Teşhis

Tenyalar vücuttan attıkları halkalar ve anüs hizasına bir parça selofon tutarak elde edilen yumurtaların mikroskopta incelenmesiyle teşhis edilirler.

Ancak bu araştırma zor ve güvenilir olmayıp asıl teşhis vücuttan atılan halkalara dayanır.

Tedavi

Eskiden, tenya düşürmek için eterli eğrelti otu özü verilirdi. Günümüzde ise, tenyayı eriten maddeler tercih edilmemektedir. Eskiden tek iyileşme belirtisi sayılan kurtbaşı araştırması, bugün gereksiz olmuştur. Diğer taraftan bu maddeler çok yararlı’bulunmak-tadır. Hap halinde verilen kalaylı bileşikler çok geçerli bir tenya tedavisi oluşturur.

Domuz tenyası

Kurtlar : Tenya
Kurtlar : Tenya

İnsanda sığır tenyasından çok daha ender olarak görülür. Ondan daha kısa olan boyu yetişkinlerinde 2-3 m. yi geçmez, fakat başın dört vantuzla birlikte 25 – 50 tane de küçük çengeli vardır. Halkaları sığır tenyasından daha kısa ve daha geniştir. O da insana çiğ et yemekten geçer. Batı Avrupa’da çok az rastlanan bu tenya türü tropikal bölgelerle özellikle Hindistan’da çok yaygındır. Tedavisi sığır tenyasının tedavisine benzer.

SPONSORLU BAĞLANTILAR

About volkan

Check Also

Göğüs Tümörleri Sebebi ve Tanısı

Göğüs Tümörleri Sebebi ve Tanısı

Göğüs Tümörleri Kadınlarda 30 – 60 yaşları arasında görülen göğüs kanseri, rahim kanserinden sonra en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir